Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Küresel enerji krizi kripto piyasaları için ne anlama geliyor?


Dünya şu anda daha önce görülmemiş türden bir enerji kriziyle boğuşuyor. COVID-19 pandemisi zaman en yenirası derinleşen kriz, en yoğun Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere hepsi dünyada ciddi enerji kıtlığına ve benzin, doğal gaz ve elektrik fiyatlarında keskin artışlara yol açtı.

Doğal gaz arzı, dokuzuncu zamanına giren Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinin ardından kısıtlandı. Bu durum gübre gibi zaruri malların fiyatlarının hızla yükselmesine sebep oldu. Enerji ihtiyacı, kömür gibi doğal kaynakların kullanımını da yükseltti. Avrupa’da kömür tüketimi geçtiğimiz yıl yüzde 14 yükseldi. Tüketimin yıl en yeniuna görecek şekilde yüzde 17 daha artması bekleniyor.

Benzer şekilde, ABD Enerji Bilgi İdaresi de yakıt fiyatlarının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 28’lik dev bir artış göstereceğini belirtti.

Şaşırtan verilerin ışığında enerji kıtlığının kripto sektörünü nasıl etkileyebileceği, öte yandan bu etkilerin kısa sürede giderilip giderilemeyeceği de ele alınmalı.

Uzmanlar meseleya eğildi

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ve geleneksel finans arasında köprü kuran blockchain şirketi AllianceBlock’un kurucu ve CTO’su Matthijs de Vries, Cointelegraph’a onayladığı konuşmada küresel ekonominin enerji krizi, ufukta görünen resesyon, artan enflasyon ve tırmanan jeopolitik gerginlikler gibi faktörlerden dolzamanı kötü bir durumda olduğunu söyledi. De Vries, şöyle ekledi:

“Bu sorunlar özellikle de etkili sektörlerdeki sermaye giriş ve çıkış şekli bakımından birbiriyle bağlantılı. Makroekonomik koşullar ne görecek şekilde kötüleşirse, dijital varlık sektörüne sermaye giriş ve çıkışı (likidite) da o görecek şekilde düşük olur. Likidite, blockchain’in çalışmaya devam etmesi için sunulan teşvik mekanizmalarını mümkün kılar. Madencilere gelince, likidite eksikliği doğrulayabilecekleri işlem szamanısının azalması, topladıkları ücretin düşmesi ve onları ağda tutan teşviklerin azalması anlamına geliyor.”

Hatta de Vries, artan enerji giderlerinin madencileri Ethereum 2.0 gibi enerji açısınan çok daha verimli hisse ispatı mekanizmasını (PoS) kullanan doğrulzamanıcı ekosistemlerine yönlendirebileceğini düşünüyor.

Dağıtık defter, blockchain ve merkeziyetsiz otonom organizasyonlara (DAO) altyapı sağlayan Extrachain’in CEO’su Yuriy Snigur, devam eden enerji krizinin en çok iş ispatı ağları etkileyeceğini söyledi.

Snigur, “Enerji sektörüne en bağlı olanlar onlar. Bana göre, blockchain’in değeri enerjinin anlamsızca tüketilmesinden gelmemeli. PoW bu yüzden başarısız olmaya mahkum” diye ekledi.

Makroekonomik koşullar kısa vadede olumsuz etki yapacak

YouTube kanalı Dapp Centre’ın kurucusu Nero Jay, Cointelegraph’a onayladığı konuşmada bu zorlukların kripto piyasasını genel anlamda olumsuz etkileyeceğini belirtti. Jay’e göre çoğu yatırımcı, bu yüzden kripto sektörünü en azından öngörülebilir gelecekte spekülatif ve riskli olarak değerlendirebilir.

Bir umut ışığı ise Venezuela, Türkiye, Arjantin, Zimbabve ve Sudan gibi ülkelerde yatıyor. YouTuber’a göre kripto, yukarıda bahsedilen koşullardan dolzamanı hiper enflasyon ve onayladırımlar ile boğuşan bu ülkelerde yaygınlık kazanabilir.

Öte yandan enerji krizi, Jay’e göre madencilik sektörünün harcadığı enerjinin daha da göze batmasıyla en yeniuçlanabilir.

Artan enerji fiyatları, madencilerin giderini yükseltecek. Bu durum madencileri Bitcoin satmaya zorlayarak fiyatın düşmesine de yol açabilir. Hatta kar edemeyen madenciler faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir.