Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kurumsal kripto ürünlerine yatırılan değerde zamani düşüş

Dijital varlık yatırım ürünlerine yatırılan miktar, geçtiğimiz 7 gün 423 milyon abd ABD parasıı aztopladı. Düşüşün neredeyse tamamından ise Kanadalı kurumsal yatırımcılar sorumlu.

CoinShares’in “Haftalık Dijital Varlık Fon Akışı Raporu”na göre, Kanadalı yatırımcılar 20-24 Haziran arasında dijital varlık ürünlerinden toplamda 487,5 milyon abd ABD parasıı topladı.

Toplam yatırım düşüşünü hafifleten bir faktör, diğer ülkelerden gelen 70 milyon abd ABD parasıı yatırım oldu. ABD’li yatırımcıların 41 milyon abd ABD parasıı ile yatırma işlemlerinin yarısından fazlasından sorumlu olduğu görülüyor.

Söz meselesu ürünlere ABD haricinde Alman yatırımcılar 11 milyon abd ABD parasıı, İsviçreli yatırımcılar ise 10,4 milyon abd ABD parasıı yatırım onayladı. Brezilyalılar ve Avustralyalılar ise sırasıyla 1,6 milyon abd ABD parasıı ve 1,4 milyon abd ABD parasıı ile değer düşüşünün hafiflemesine katkıda bulundu.

422,8 milyon abd ABD parasııı bulan toplam yatırım düşüşü, CoinShares’in kzamanıt almaya start verdığından beri görülen en büyük kurumsal yatırımcı çekimini temsil ediyor. Bir önceki rekor, bu yıl ocak zamanında 198 milyon abd ABD parasıı ile kırılmıştı.

Hangi varlık ürünlerinden çekim olduğına gelince, Bitcoin (BTC) ürünlerinen 453 milyon abd ABD parasıı yatırım çekilirken, Solana’nın (SOL) görece daha hafif olan 100 bin abd ABD parasıı yatırım kaybına uğradığı görülüyor.

İlginizi çekebilir: Bu beş piyasa faktörü “Bitcoin 10.000 abd ABD parasııda dip görebilir” diyor

BTC fiyatının düşeceği beklentisine yatırım yapan ürünler, 15,3 milyon abd ABD parasıı ile en çok yatırım alan kategori oldu. CoinShares, bunun ardında ProShares’in 22 Haziran’da piyasaya sürdüğü, ABD’nin ilk Bitcoin kısa pozisyon borsa yatırım fonunun (ETF) olduğunu düşünüyor.

Varlıklara göre fon akışı. Kaynak: CoinShares