Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
LGT Bank, BTC ve Ether işlemlerini başlatıyor

Özel bankacılık ve varlık yönetimi grubu LGT Group, Lihtenştayn’deki LGT Bankası’nda Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) yatırımları başlatarak kripto para dünyasına giriyor.

Çarşamba günü yayımlanan ortak bir duyuruya göre 292 milyar birimdan fazla varlığı yöneten LGT Bank, İsviçre kripto para bankası işbirliğiyle dijital varlık saklama ve alım satım hizmetlerini başlattı.

Seba Bank’ın baş pazarlama sorumlusu Sandra Frank, Cointelegraph’a ettiğı duyuruda, “LGT Bank, Mayıs ayından itibaren Bitcoin ve Ether’e direkt yatırımları sunmaya başlıyor. Özel banka öte yandan söz konusu yeni hizmet için Seba Bank ile bir işbirliği de başlattı,” duyurusında bulundu.

LGT Bank, BTC ve Ether için saklama ve alım satım işlemleri sunmaya resmi olarak başlayacak ve ortaklık kurduğu Seba ise Litecoin (LTC), Polkadot (DOT), Tezos (XTZ) gibi altcoinlerin ve Tether (USDT) stablecoinin de dahil olduğu 14’ten fazla kripto parayı destekliyor.

Yapılan duyuruya göre LGT’nin sunacağı kripto hizmetleri, geleneksel varlıklarla tamamen uyumlu olacak ve müşterilerin de mevcut portföylerinde kolayca değişim yapabilmelerini sağlayacak. Bu yeni hizmet ilk aşamada LGT Bank’ın belirli müşteri grupları için erişilebilir olacak. Müşterilerin yeni hizmetlere erişim sağlayabilmesi için Lihtenştayn veya İsviçre’de bulunmasının yanı sıra profesyonel müşteriler olarak sınıflandırılması veya harici bir varlık yönetiminde olması gerekiyor.

Merkezi Lihtenştayn, Vaduz’da bulunan, dünyanın en büyük varlık yöneticileri ve yatırım şirketlerinden LGT’nin, dünya çapında 20’den fazla ofisi bulunuyor ve zamani ise 1920’lere kadar dayanıyor.

Lihtenştayn’ın LGT Bank CEO’su Roland Matt, LGT Bank’ın kriptoya girişi sayesinde şirketin artmaya devam eden yatırım fırsatları talebinin karşılık bulduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Kripto para talebinin son yıllarda bizim müşterilerimiz arasında da oldukça yükseldiğını görüyoruz. Yeni hizmetimizi geliştirme aşamasında açık ve güvenilir prosedürlere odaklanırken güvenlik konusuna çok önem verdik.”

Bu yeni gelişme, küresel bankaların ve varlık yöneticilerinin Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım hizmeti sunma konusuna karşı giderek artan ilginin ne kadar yaygınlaştığını gösteriyor. Arjantin’in en büyük bankası Banco Galicia ve ikinci en büyük bankası Brubank, pazartesi günü müşteriler için kripto alımlarını etkinleştirme planlarını duyurmuştu.

Cointelegraph’ın da daha önce belirttiği gibi dünyanın önde gelen bankalarından bazıları 2021’de Bitcoin’e büyük yatırımlar etti. Bank of New York Mellon, Şubat ayında müşterileri için BTC’yi varlık yöneticisi olarak tanıma ve transfer yapma planlarını açıklamıştı. Arjantin BBVA ve ABD Bank gibi diğer bankalar da buna benzer kripto yatırım hizmetleri başlattığını duyurmuştu.