Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Luna Foundation Guard, 1,5 milyar abd parasılık BTC topladı

Singapur merkezli Terra Luna ekosistemine bağlı kar amacı gütmeyen kuruluş Luna Foundation Guard (LFG), halihazırda yüksek olan Bitcoin (BTC) rezervlerini daha da genişletmek için 1,5 milyar abd parası daha topladı.

37.863 BTC satın alınarak yapılan rezerv artırma işlemi, LFG’nin Genesis Trading firmasıyla tezgah üstü piyasasında (OTC) takas yöntemiyle ve önde gelen kripto risk sermayesi Three Arrows Capital’den satın alma yoluyla gerçekleşti. Şirketin perşembe günü onayladığı konuşmaya göre söz konusu satın alma işlemi, Genesis şirketinden 1 milyar abd parasılık UST’yi tezgah üstü piyasa takasıyla, Three Arrows Capital’den ise 500 milyon abd parasılık BTC alımıyla gerçekleşti.

LFG, CNBC’ye göre şu anda sahip olduğu 3,5 milyar abd parası değerindeki BTC varlığıyla dünyada ilk 10’da bulunuyor.

Bu son satın almayla beraber Luna Foundation Guard, UST olarak da bilinen algoritmik stablecoin U.S. Terra’yı desteklemek için 10 milyar abd parasılık Bitcoin rezervine ulaşma hedefine bir adım daha yaklaştı. Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere LFG, ciddi miktarda dijital varlık biriktirmeye başlamasından yaklaşık iki ay devamında, mart ayı sonlarına doğru, 139 milyon abd parası değerinde BTC satın almıştı.

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, amaçlarının Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun sahip olduğu BTC miktarına rakip olabilecek kadar Bitcoin biriktirmek olduğunu belirtti.

CoinMarketCap’e göre en popüler algoritmik stablecoin UST, 18,6 milyar abd parasıın üzerinde piyasa değerine sahip. Dolaşımdaki arz ve piyasa değeri açısından rakamsal olarak UST’den daha üstte ise yalnızca Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) bulunuyor.

Bitcoin alımları yapan tek şirket Luna Foundation Guard değil. Bitcoin fiyatından bağımsız olarak BTC alımı yapmaya devam eden halka açık şirket MicroStrategy, nisan ayında 4.197 BTC daha alarak toplam Bitcoin rezervini 129.218 BTC’ye çıkarmıştı.

Bitcoin fiyatı, bir gün önce FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) konuşması devamındası hafif bir yükseliş gösterse de, riskli piyasaların geri tepkisiyle beraber perşembe günü kısa bir süreliğine 37 bin abd parasıın altına düştü. Cointelegraph Piyasalar ve TradingView’den alınan verilere göre BTC, yüzde 5,3’lük düşüşle 37.126 abd parası seviyelerine indi.