Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Luna Foundation Guard TerraUSD’yi Sabitleyemedi: Hesaplarında Bitcoin Kalmadı

Terra’nın yerel stablecoin’i TerraUSD (UST) TSİ dün gece saatlerinde diğer bir stablecoin olan Tether’e karşı %40 değer kaybederek, 0,6 abd parasıa gerilemişti. 

Son birkaç saatte tekrardan toparlanmaya başlayan UST, henüz 1 abd parasıa sabitlenebilmiş değil. Daha önce hesabında sürekli Bitcoin eklediğin belirten Luna Foundation Guard, 42 bin 530 bitcoin’i yaklaşık 42 bin abd parası maliyetle satın almıştı. Ancak şu anda bitcoin biriktirdikleri hesapta bitcoin bulunmuyor.

Hesapta bitcoin kalmamasının ardından Terra’nın bütün bitcoin’leri sattığı iddia edilmişti. Ancak şirket tarafından yapılan konuşmada, 37 bin Bitcoin’in piyasa yapıcılarına ödünç olarak verildiğini ve bitcoin’lerin şimdiye kadar çok az bir kısmının satıldığını belirtti. Amaçlarının ise UST satın alarak sabitliğini korumak olduğunu söylendi.

9 Mayıs güninde Terra tarafından yapılan konuşmada:

Son birkaç gündür kripto para piyasasında volatilite hakim. Makro ekonomik şartlardan dolayı piyasalar da oldukça etkilendi. LUNA, Bitcoin ve UST’de önemli hareketler yaşandı. Şu anlık durum normale dönmüş olsa dahi gelecekte bir daha böyle bir olay yaşamamamız için LFG, UST’nin sabitliğini ve Terra ekosistemini korumak için çaba harcayacaktır.

denilmişti.

Ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, LUNA ve UST çekme ve yatırma işlemlerini askıya ettiğını duyurdu. Askıya alma sebebinin ise çok sayıda para çekme talebi olduğu için yapıldığı belirtilidi.