Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Maastricht Üniversitesi, 3 Yıl “Zorunlu Yatırımcısı” Olduğu Bitcoin’den 300.000 Euro Kazandı

Hollandalı Maastricht Üniversitesi, 2019 yılında bir bilgisayar korsanına ödemek zorunda kettiğı Bitcoin cinsinden fidyeyi geri almzamanı başardı. 

Maastricht Üniversitesi, 2019 yılında peren yenielin ve öğrencilerin, araştırma verilerine, e-postalara ve kütüphane kaynaklarına erişilmesini engelleyen bir siber settirıyla karşı karşıya kalmış ve settirgan, üniversiteden fidye talep etmişti.

Settirganın verileri silmesinden şüphelen Maastricht Üniversitesi, fidyeyi gönülsüz de olsa vermek durumunda ketti. Üniversite 200.000 euro’luk fidyeyi ödedikten devamında veri tabanına erişimi geri erişti.

Durumdan havadisdar olan Hollandalı Müfettişler, settirganın ettiğı fidyeyi Ukraynalı bir kara para aklzamanıcısının hesabına dek izledi.

2020’de işe koyulyan, iki yıllık bir çalışmanın en yeniucunda verilen fidyenin 5’te 1’ine denk gelen küçük bir kısmı geri alınabildi yine de geçen 3 senede yükselen Bitcoin fiyatları sayesinde Maastricht Üniversitesi bu ‘zorunlu’ Bitcoin ‘yatırımından’ 500.000 euro’luk bir geri dönüş elde etti.

Üniversite henüz paranın özülerine iade edilmesi için gereken yasal sürecin ne görecek şekilde süreceğinden emin değil yine de yönetim, elde edilen karı, ihtiyacı olan öğrenciler için kurulmuş bir fona aktaracaklarını belirttiler.