Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Maple Finance 300 milyon birimlık kredi havuzu start verttı


Kurumsal kripto kredi protokolü Maple Finance ve temsilcisi Icebreaker Finance, salı günü ettiğı duyuruda kamu ve özel bitcoin madenciliği firmalarına 300 milyon birima görecek şekilde teminatlı borç finansmanı sağlayacaklarını duyurdu. Kuzey Amerika veya Avustralya’da bulunmasının yanı sıra hazine yönetimi ve güç stratejileri yönetimi standartlarını karşılayan nitelikli kuruluşlar, finansman için başvuru yapabiliyor.

Girişim öte yandan, yatırımcılara ve sermaye paylaştırıcılara yılda yüzde 13’e varan bir yüzdeyle riske göre ayarlanmış getiriler sağlamzamani amaçlıyor. Söz meselesu havuz, yalnızca bir yetki alanı dahilinde önemli gelir veya net değer niteliklerini karşılayan onaylanmış yatırımcılara açık. Bu kriter, ABD’de, yıllık 200 bin birimın üzerinde (eşle birlikte ise 300 bin birim) vergi öncesi gelire sahip olmak veya 1 milyon birimdan fazla likit net değere sahip olmak anlamına geliyor.

Maple Finance’nin söylediği gibi yeni kredi havuzundaki temel krediler, yüzde 20’ye varan faiz oranlarıyla 12 ila 18 ay sürecek. Kredi öte yandan, muhtemelen Bitcoin madencilik teçhizatları da dahil olmak üzere, borçlunun fiziksel ve entelektüel varlıkları tarafından güvence altına alınacak. Maple Finance CEO’su ve kurucu ortağı Sidney Powell söz meselesu gelişmeyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut piyasadaki olumsuzluklar, borç verenlerin geri çekilmesine neden olurken, geleneksel finansman araçlarının bu sektöre katılımı ise daha yavaş oldu. Madenciler, kripto ekosistemini ve konumel ekonomileri büyütmede önemli bir rol oynuyor, ve biz de sermayeyi en çok ihtiyaç duyulan konume yönlendirmek için yeni bir finansman aracını genişletmekten gurur duyuyoruz.”

Ödenmemiş toplam kredilerle ölçüldüğü zaman Maple, şu anda kurumsal kripto kredi piyasasının yüzde 50’sine sahip durumda. Maple’daki likidite havuzları, yazının yazıldığı esnadaki hesaplamalara göre Mzamanis 2021’deki start verngıcından beri 1,8 milyar birima yakın kredi verdi.