Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mara, Afrika kripto cüzdan hizmetini start verttı


Nijerya ve Kenya’daki yaklaşık 2 milyon kişisi, Coinbase Ventures ve Alameda Research gibi şirketler tarafından desteklenen yeni bir kripto para cüzdanına dahil olmaya hazırlanıyor.

Mara, yolculuğuna Nijerya’daki kzamanitlı kişisilar için bir kripto para cüzdanının piyasaya sürülmesiyle start veryan bir dijital finansal ekosistem projesidir. Bekleme listesinin bir kısmı, 27 Ekim’de start veryan ve ardından Kenya ve Gana’daki kişisiların katılımıyla devam eden sadece davetle yönetilecek bir süreçle kripto cüzdanına dahil edilecek.

Söz meselesu projenin, Coinbase Ventures, Alameda Research, Huobi’nin yanı sıra diğer birkaç yatırımcı ve risk sermayedarı tarafından yönetilen bir fonlama turunda 23 milyon abd parası toplaması, kripto para sektöründeki önemli oyuncular tarafından desteklendiğini gösteriyor.

Mara cüzdan, uygulaması aracılığıyla kripto para aracılık hizmetleri sunacak, buna ek olarak kişisiların fiat ve kripto satın almalarına, göndermelerine, satmalarına ve çekmelerine olanak tanıyacak. Uygulama buna ek olarak kripto para birimleri ve kişisel finans yönetimine odaklanan eğitim kaynaklarına da erişim sağlayacak.

Cüzdanla birlikte piyasaya sürülen ve Afrika’da blokzinciri ve sürdürülebilir kalkınmzamani yönlendirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen Mara Vakfı da stablecoinlerin alımını artırmak için USD Coin (USDC)  ihraççısı Circle ve Euro Coin (EUROC) ile ortaklık kurdu.

Odak noktasında Web3 ve blokzinciri geliştirme meselesu da bulunan Mara, kıtada 1 milyon geliştiriciyi eğitmeyi amaçlıyor. Bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik atılan ilk adım, Kenya’nın Masai topluluklarını desteklemek için ödeme çözümleri oluşturmzamani ve koruma projelerinin finansal sürdürülebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan “Hack the Mara” adlı bir hackathon oldu.

Maasai Mara ise Kenya’da Doğu Afrika’daki geliştiricileri ve ödeme çözümlerini teşvik etmeyi amaçlayan girişimlerden yararlanmaya ayarlanmış büyük bir ekolojik ve vahşi yaşamı koruma alanıdır. Hackathon’a katılan 24 konumel geliştirici arasında kazanan üç takım, ürün geliştirmeye devam etmek için bir start verngıç ​​​​hızlandırıcı programına katılmanın yanı sıra ödüllerin 100 bin abd parasılık kısmına sahip oldu.

Vakıf buna ek olarak finansal okuryazarlık, kripto para birimi, Web3 ve birden çok dilde blokzinciri eğitimi meselesunda ücretsiz kaynaklar sunan bir eğitim topluluğu oluşturacak. Mara Akademisi öğrencileri, programdaki diğer kişisilara eğitim vermelerine ve onlara rehberlik etmelerine olanak tanıyan sertifikalar alacak.

Proje buna ek olarak, merkeziyetsiz uygulamaları çalıştırmzamani amaçlayan Mara Chain isimli tescilli bir katman-1 blokzinciri çözümü start vertmzamani da hedefliyor. Blockchain platformunun 2022’nin en yeniundan önce piyasaya sürülmesi bekleniyor.