Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mark Cuban’a toplu dava şoku


Son dönemlerde kripto ekosisteminde epey aktif olan milyarder girişimci Mark Cuban, iflas eden kripto aracılık şirketi Voyager Digital’ın reklamını uyguladığı iddiasıyla toplu dava şokuna uğradı.

 Moskowitz Law Firm, ABD Güney Florida Bölge Mahkemesi’ne Voyager’ın düzenlenmeyen kripto ürünlerinin reklamını uyguladığı iddiasıyla Cuban’a dava açtı. Davada jürinin dinlenmesi gerekecek.

Şikayet dilekçesine göre Cuban, şirketi zaman zaman yanlış da tanıttı ve rakiplerinden daha ucuz olduğu ve “komisyonsuz” alım satım hizmetleri sunduğu gibi şüpheli duyurularda bulundu. Cuban ve Voyager Digital CEO’su Stephen Ehrlich, davacıya göre yılları bulan deneyimlerini, tecrübesiz yatırımcıları saadet zinciri olarak tanımladıkları sisteme hepsi birikimlerini yatırmaya yönlendirdi.

Dava dilekçesinden bir kısımda şöyle belirtiliyor:

“Cuban ve Ehrlich, yatırımcı olarak deneyimlerini milyonlarca Amerikalıyı sahtekar Voyager platformuna -çoğu zaman hepsi birikimleriyle- yatırım yapmaya ve kgünit dışı menkul kıymet olan Voyager Earn Program Account (EPA) satın almaya yönlendirmede kullanmak için her yolu denedi.

İddiaya göre Cuban, Voyager platformu için “kriptoda bulabileceğiniz en risksizce yakın şey” gibi bir duyuruda dahi bulundu:

“Voyager platformu, devam edebilmek için Cuban ve Dallas Mavericks’in sözlü desteğine ve Cuban’ın parasal yatırımlarına dayanıyordu, ta ki patlayana ve iflas edene görecek şekilde.”

Voyager, risk fonu Three Arrows Capital’a (3AC) kredi veren, fakat fonun iflasından devamında özü de iflas eden sgünisız kripto kredi şirketinden biri. 1 Temmuz’da alım satım ve çekim faaliyetlerini durduran Voyager, 5 Temmuz’daysa iflas başvurusunda bulunmuştu. Platformda şu anda 3,5 miyonun üzerinde Amerikalıya ait neredeyse 5 milyar birim dondurulmuş durumda.