Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mayo Clinic, Triall ile ortaklık kurdu


Hollandalı blockchain girişimi Triall, perşembe günü klinik deney tasarımını ve çalışma verilerinin yönetimini optimize etmek için Amerika merkezli tıp merkezi Mayo Clinic ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Triall’ın eClinic platformu, eylül zamanından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 araştırma bölgesi ve 500’den fazla hastzamanı içeren iki yıl sürecek pulmoner arteriyel hipertansiyon klinik araştırmasını destekleyecek.

Ayrıca yazılım, veri yakalama, belge yönetimi, çalışmaların izlenmesi ve onay gibi faaliyetleri destekleyecek. Triall tarafından yapılan konuşmaya göre, işbirliğin amacı, blockchain teknolojisi aracılığıyla klinik denemelerin bütünlüğünü artırmak için değiştirilemez ve denetlenebilir kamu hizmeti geliştirmek. Bu sayede müfettişler, düzenleyiciler ve denetleyiciler, kzamanıtların hiç kimse tarafından değiştirilemeyeceğini bilerek araştırmayla ilgili hepsini kapsayan verileri güvenle gözden geçirebilir ve değerlendirebilir.

ABD’de, yeni ilaçlar ve tedaviler üzerine araştırma yapan bir kliniğin yaklaşık maliyetinin 19 milyon abd parası olduğu olabilite ediliyor. Yeni kimyasal maddeler ve biyolojik maddeler için kliniklere verilen onay oranları ilk aşamadan bitişe görecek şekilde yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 20 arasından değişiyor ve bu araştırmalar bazen yıllarca sürebiliyor.

2018 yılında piyasaya sürülen Triall, ilk blockchain tabanlı ürünü Verial eTMF’yi piyasaya sürmüştü. Bu ürün, araştırmacıların hasta teşhis verileri gibi klinik araştırma belgelerinin gerçekliğinin doğrulanabilir kanıtlarının oluşturulmasını sağlıyor. Ayrıca firma, üçüncü taraf klinik yazılım sağlzamanıcılarının Triall’in blockchain altyapısına bağlanmasını sağlayan eClinic aracılığıyla API’ler geliştiriyor. Yerel TRL tokeni ise, klinik deney katılımcılarına tazminat ödemelerinde kullanılıyor. Triall, ortaklığın başarıya ulaşması durumunda gelecekte merkeziyetsiz tıbbi araştırmalar alanında Mayo Clinic ile daha fazla işbirliği yapmzamanı planlıyor.