Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meksikalı Senatörden Yasa Tasarısı Önerisi: Bitcoin (BTC) Yasal Para Birimi Olmalı

Meksika federal kongresi senatörü Indira Kempis, kabul edilmesi durumunda Bitcoin’i (BTC) Meksika çapında yasal para meselemuna taşıyacak yasa tasarısını önerdi.

28 haziranda Meksika parlamentosuna sunulan belgede “Birleşik Meksika Devletleri para yasasının 2. maddesine ek olarak yeniden düzenleme teklifi; 2. Madde: Bitcoin (BTC), Meksika Cumhuriyeti’nde yasal bir para olarak değerlendirilecek” ifadelerine konum verildi.

Kempis, Meksika nüfusunun neredeyse yarısının ülkenin geleneksel finansal sistemine erişiminin olmadığını ve bu durumun ülke için genel bir endişe olduğunu öne sürerek, Bitcoin yasasının kabul edilmesinin daha geniş kitleleri ekonomiye dahil edeceğini ifade etti.

Diğer yandan, Meksika hükümetinin Bitcoin CBDC‘leri meselesundaki tutumu ve merkez bankasının izlediği yol, Senatör Kempis’in sunduğu yasayla doğrudan çelişki gösteriyor.

Geçtiğimiz ocak zamaninda Meksika Merkez Bankası özü dijital para birimleri olacak bir “dijital peso” çıkartmzamani planladıklarını, bu projenin 2024 yılına görecek şekilde hayata geçirmeyi düşündüklerini açıklamışlardı.

Ayrıca Meksika Maliye Bakanı Arturo Herrera haziran zamaninda ettiğı duyuruda, Meksika finans sistemi içinde kripto para kullanımına izin verilmediğini belirtmiş ve bu yasağın yakın gelecekte değişmesinin muhtemel olmadığını da eklemişti.