Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Merge yaklaşıyor, Ethereum ürünlerinden çekilen yatırım miktarı yükseliyor


Ethereum (ETH) tabanlı dijital varlık yatırım ürünlerinden 61,6 milyon abd parası çekilmesiyle, kurumsal yatırımcılar Merge öncesi güncellemenin başarısı meselesunda tereddüde düşmüş olabilir.

Fon yönetim şirketi CoinShares, 7 günlık dijital varlık fon akışı raporunda 5-11 Eylül zamanleri arasında kripto yatırım ürünlerinden çekilen toplam yatırımın büyük çoğunluğunu Ether tabanlı ürünlerin oluşturduğunu aktardı. Piyasa, art arda beş 7 gündır yatırım kaybediyor.

Rapor yazarı James Butterfill, yatırımcılar arasında Merge’ün olabilen zamante gerçekleşmeyeceği yönünde şüpheler olabilecekken, bu düşüşün güncellemenin kesinliğinin artmasına rağmen gerçekleştiğine dikkat etti.

Merge’e doğru en yeni güncellemelerden Bellatrix’in 6 Eylül’de başarıyla gerçekleştirmenin ardından, Merge sürecinin planlandığı gibi ilerleyeceğinin kesinliği de artmış oldu.

Ethernodes tarafından yzamanınlanan veriler, Ethereum node’larının geçtiğimiz 7 gün yüzde 73.5’i hazırken, bu 7 gün yüzde 15.1 artış göstererek yüzde 84.6 oranında Merge’e hazır durumda olduğunu ortaya koydu. 

Polygon (MATIC) yöneticilerinden Mudit Gupta ise Merge’ün artık kamuya mâl olduğu, dolzamanısıyla piyasa tarafından çok fiyatlandırıldığı görüşünde.

Öte yandan, Twitter’da “punk4936” adını kullanan bir kripto araştırmacısı, Merge’ün ardından yeni ETH arzında yaşanacak yüzde 99,’luk düşüş, enerji verimliliğinde ise sağlanacak yüzde 99,9’luk artışın Henüz ETH fiyatına yansımadığına inanıyor.

Ethereum Merge’ün 15 Eylül’de Türkiye saati ile sabah 06:20 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.