Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Merge zaman en yenirası Ethereum’da olumlu etkiler gözlenmeye devam ediyor

Ethereum blokzincirinin PoS (hisse kanıtı) mutabakat mekanizmasına geçişini amaçlayan güncelleme Merge’ün, Ethereum bloklarına yapması olabilen olumlu etki gözlenmeye işe koyuldı. 

Merge, Ethereum için en önemli güncellemelerden biri olarak görülüyor. Diğer yandan, güncellemenin gas ücretlerinde düşüş ve işlem hızında artış sağlayacağı yönünde yanlış algılar da Cointelegraph tarafından birçok kez çürütüldü. Bununla birlikte, Merge zaman en yenirası Ethereum blokzincirinde günlük oluşturulan blok szamanisında hızlı bir artış ve yaklaşık blok süresinde önemli azalma gibi birtakım belirgin iyileşmeler görülüyor. 

Günlük oluşturulan Ethereum bloku szamanisı. Kaynak: YCharts

Merge güncellemesi, 15 Eylül zamaninde Ethereum ağını başarılı bi şekide PoS mutabakat mekanizmasına geçirdi. Günlük oluşturulan blok szamanisında da aynı gün içerisinde yüzde 18’lik bir artış kaydedildi ve günlük blok szamanisı 6 bin civarından 7.100’e yükseldi. 

Ethereum’da yaklaşık blok oluşturma zamanı (EBT). Kaynak: YCharts

Bununla birlikte, YCharts’ın verilerinde de görüldüğü gibi, Ethereum’da blok oluşturma süresi yüzde 13’ün üzerinde düşüş gösterdi. Blok süresi, bir ağdaki madencilerin ya da doğrulzamanicıların yapılan işlemleri doğrulzamanip gruplaması için geçen süreyi ifade eder. 

Yukarıdaki bulgular, Merge güncellemesinin Ethereum blokzincirine olumlu etkilerini ortaya seriyor.