Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meta’da büyük ölçekli işten çıkarım söylentisi: Metaverse hayali ne olacak?


Sosyal medya ve teknoloji devi Meta’nın, en yeni zamanlarda maliyet artışları ve hisse senedindeki düşüşler sebebiyle “büyük ölçekli işten çıkarım” planları onayladığı bildirildi. 

Wall Street Journal’ın (WSJ) 6 Kasım güninde meseleyla ilgili bilgi sahibi olan kişiler tarafından topladığı raporlara göre, planlanan işten çıkarmalar Meta’nın 87 bin kişilik işgücündeki geniş bir yelpazede konum alan binlerce çalışanı etkileyebilir. 

Bununla birlikte üçüncü çeyrek kazanç raporlarında 3,7 milyar birim zararda olduğunu açıklayan Reality Labs’in işten çıkarım yapıp yapmayacağı ise şu anda anlaşılmış değil. 

Meta CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz 7 gün şirket yatırımlarının metaverse’ün yanı sıra, yapay zekâ (AI) Discovery Engine ve reklam ve iş mesajlaşma platformları da dahil olmak üzere “az szamanıda zirve öncelikli büyüme alanlarına” odaklayacağını belirterek şunları söylemişti: 

“Bu da bazı ekiplerin anlamlı bir şekilde büyüyeceği, yine de diğer ekiplerin önümüzdeki sene boyunca olduğu konumde kalacağı ya da küçüleceği anlamına geliyor […] Sonuç olarak şu ana göre, 2023’ü neredeyse aynı büyüklükte ya da belki biraz daha küçük bir organizasyonla bitirmeyi bekliyoruz.” 

Milyarder girişimci Mark Zuckerberg, kazanç raporu duyurusı sırasında “bu yatırımlarla doğru yolda olduklarınaı” ve “bu alanlara yoğun yatırım yapmaya devam etmeleri” gerektiğine inandığını söylekonumek, bahsi iki katına çıkarmış oldu. 

Meta’nın büyük ölçekli işten çıkarım yapacağı havadisi, şirket maliyetlerinin artış gördüğü ve gelir beklentilerini karşılamayan üçüncü çeyrek raporu duyurusından yalnızca bir 7 gün zaman en yenira geldi. Yahoo Finance’e göre Meta hisseleri en yeni beş gün içerisinde yüzde 7,56 değer kaybetti ve şu anda 90,79 birim seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Meta hisseleri, en yeni bir yılda ise yüzde 73,19 değer kaybına uğradı. 

Görünüşe göre şirket hala 413 işe alım listesinden 38’inin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile ilgili olduğunu ortaya koyan iş ilanları listesiyle metaverse birimine düşüncesiz bir şekilde işe alım gerçekleştirmeye devam ediyor.  

Cointelegraph, metaverse bölümünde herhangi bir değişiklik olup olmayacağına açıklık getirmek için Meta’ya ulaştı, yine de hemen bir yanıt almadı.