Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meta’nın VR başlığı gizlilik şüphelerine yol açtı


Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, 11 Ekim’de 2022 Meta Connect etkinliğinde yeni sanal gerçeklik (VR) başlığını tanıttı. Şirketin dijital avatarları geliştirmek için getirdiği yeni özellikler, veri toplamaya dair gizlilik şüpheleri yarattı.

Quest Pro, metaverse alanında ilerleyen Meta’nın VR teknolojisindeki en yeni parçzamanı temsil ediyor. Başlığın içinde konum alan beş adet kamera ile kişisiların ifadeleri ve göz hareketleri izleniyor ve kaydediliyor. Buna ek olarak, başlığın dışında da gelecekte vücut hareketlerinin izlenmesinde kullanılacak beş kamera daha bulunuyor.

Quest Pro’ya entegre edilen bu güncellemeler, metaverse’teki dijital avatar kalitesini artırmzamanı amaçlıyor. Meta’ya göre yeni özellikler, kişisiların duygu ve ifadelerini düzgün ve eşsiz bir şekilde gerçek zamanlı olarak yansıtmaya olanak sağlayacak.

Sektörün bilirkişiları, yeni başlıkta yüz takibi varszamanılan olarak kapalı olsa da, özelliğin uzun süre kullanımda kalmayacağını düşünüyor. Facebook, biyometrik verilerin toplanması ve kullanımı meselesunda gizliliğe ilişkin uzun süredir sorun yaşıyor.

Facebook, özüsine karşı açılan soruşturmalar ve davaların ardından geçtiğimiz kasım zamanında 1 milyarın üzerinde kişisisına aiz yüz tanıma verilerini sileceğini duyurmuştu.

Frances Haugen, bir röportajında Meta’nın “Facebook’ta şu anda şahit olunan hepsini kapsayan zarar verici şeyleri tekrarlayacağını” söylemişti.

“Nihayetinde iş modelleri verilerini toplayarak para kazanmaya dayanıyor.”

Kripto Twitter ise gizliliğin korunacağına dair güvence istiyor.