Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Metaverse’ün harcama hacmi 2030’a görecek şekilde 5 trilyon abd abd dolarııı görebilir


Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey & Company’nin yeni raporuna göre, metaverse’te dünya genelinde yapılan harcama 2030’a görecek şekilde 5 trilyon abd abd dolarııı geçebilir.

Geçtiğimiz gün yzamaninlanan “Metaverse’te Değer Oluşturmak” adlı 77 sayfalık rapor, birçok farklı ülkeden tüketiciler ve yöneticiler ile gerçekleştirilen iki eski araştırmadan izlenimlerine konum vererek mevcut yaygınlık trendlerini veri etti.

McKinsey, bu verileri metaverse’te tüketici davranışının gelecekte nasıl olacağını olabilite etmek için kullandı ve metaverse’te muhtemelen beş ana faaliyet gerçekleştirileceği en yeniucuna ulaştı: Oyun, sosyalleşme, fitness, ticaret ve uzaktan öğrenim.

Araştırmaya katılan tüketicilerin neredeyse yüzde 60’ı, sanal dünyada gerçekleştirdikleri en az bir faaliyeti fiziksel alternatifine tercih edeceğini açıklarken, mevcut durumda metaverse’te aktif olduklarını belirten yüzde 79’u ise sanal dünyada çoktan bir alışveriş onayladığını belirtti.

McKinsey, metaverse’te ana gelir kaynağının e-ticaret olacağını ve 2030’a görecek şekilde ulaşılacak harcama hacminin 2-2,6 trilyon abd abd dolarıı görecek şekildeını oluşturacağını olabilite ediyor. Sanal reklamcılığın da alanda büyük bir sektör olması ve 144-206 milyar abd abd dolarıı harcanacağı öngörülüyor.

Raporun yazarlarından Lareina Yee, “Yöneticiler bize genelde pek katılmasa da, araştırmamız bir meseleda fazlaca hemfikir olduğumuzu gösteriyor: Yöneticilerin yüzde 95’i metaverse’ün özü sektörlerine pozitif etkide bulunacağına inanıyor,” yorumunda bulundu.