Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Michael Saylor, Lightning Network ve Bitcoin’in DeFi’yi kurtarabileceğini düşünüyor


Bitcoin (BTC) maksimalist ve Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki en yeni kırılmalar ışığında Bitcoin ve Lightning Network’ün (LN) DeFi sektörünün imdadına yetişeceğini düşünüyor.

İki büyük protokol Terra ve Celcius’un en yeni zamanlarda koydukleri zorluklarla beraber DeFi sektörü sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Michael Saylor da, yakın zamanda attığı bir tweet’te Bitcoin ve Lightning’in endardriyi istikrara kavuşturabileceğini öne sürüyor.

Saylor’a göre Bitcoin, Defi için sağlam bir ekonomik ve teknik temel sağlayabilir.

Saylor, salı günü Bloomberg’in hikayesine verdiği yanıtta DeFi alanındaki bir çok önemli şüpheyi dile getirdi. Dijital varlık saklama platformu Liminal’in kurucusu Mahin Gupta ise, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Celsius’ta yaşananlar, endardriye ciddi şekilde yansıyacaktır. Sektör için önemsiz bir oyuncu değil ve bu başarısızlığın dalgalı etkileri olacak.”

Celsius Network, yatırımcılarına yıllık yaklaşık yüzde 20 getiri sağlayarak büyük cazibe sağlayan Terra blockchainin olağanardü çöküşünden sadece bir ay devamında platformundaki para çekme ve diğer işlemleri en yenilantı. ABD birimı karşısında 1’e 1 sabit değerini kaybettikten devamında çöken Terra ekosistemi ve Celsius’un para çekme işlemlerini durdurması, diğer kripto paraların da zarar yönlü hareket ederek değer kaybetmelerine sebep oldu.

Sonuç olarak, MicroStrategy’nin CEO’su, Bitcoin’in katman 2 (lakonum-2) ölçekleme çözümü olan Lightning Network meselesunda çok hevesli. “Bitcoin paranın geleceğidir ve Lightning protokolü işlem ölçeklenebilirliğine yardımcı olacaktır” diyen Saylor, cümlelerine şu konuşmalarle devam etti:

“Ödemelerinizi ve diğer işlemlerinizi en çok hızda yapmak istiyorsanız, etik, ekonomik ve teknik olarak sağlam bir temel katmana ihtiyacınız olacak. İşte tam olarak Bitcoin’den bahsediyoruz. Devamında ise, Lightning gibi 2. katmanda milyarlarca işlem yapılabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Lightning Network kapasitesi 4.000 BTC’yi geçti

NFT projelerinin yaratıcısı Wil Lee’ye göre, BTC ve LN, DeFi ve NFT’lerde enerji artışı sağlayabilir. Cointelegraph’a meseleşan Lee, henüz yeni olan çeşitli protokollerin halen deney aşamasında olmasına rağmen, BTC ve LN gibi protokollerin var olan potansiyellerini zaten gösterdiğini söyledi ve ekledi:

“Kriptoya girmek isteyen herhangi birinin ilk emin olmak istediği şey, stabilitedir. Kendimden örnek vermek gerekirse, eğer konumleşik bir protokol varsa herhangi bir projede, içim rahattır. Ayrıca, DeFi veya NFT projeniz BTC tarafından destekleniyorsa, çok daha fazla alıcısı olur.”

Tüm bunların yanı sıra, Ignite firmasından Aliasgar Merchant’a göre, DeFi zorlu süreçler geçiriyor ve herkes kripto kışını atlatmak için elinden geleni yapıyor. Web3’ün çekirdeği olması düşünülen DeFi’nin başarısız olduğunu ve buna kanıt olarak ise Terra ve Celius’taki en yeni olayları gösteren Merchant, sağlam bir DeFi sistemi geliştirmenin en önemli iki ayağının birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik olduğunu söyledi. Merchant, “Eğer temeli sağlam inşa edersek, DeFi ihtiyaçlarımızı karşılamak için niş protokollere daha fazla odaklanmaya işe koyulyabiliriz,” dedi.