Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
MicroStrategy Bitcoin (BTC) Almanın Yollarını Arıyor: 500 Milyonluk Hisse Satışı

Bitcoin maksimalisti kurucusu Michael Saylor ile tanınan yazılım firması MicroStrategy, daha fazla Bitcoin (BTC) almak için şirket hissesi satmaya hazırlanıyor. 

MicroStrategy, 9 Eylül zamaninde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği beyanda, yeni Bitcoin alımınaa finansman yaratmak amacıyla 500 milyon abd parasıa görecek şekilde A sınıfı adi hisse senedi sat satı için iki aracı kurumla anlaşma sağladıklarını bildirdi.

Beyanda, sat sattan elde edilen gelirin aksi belirtilmedikçe Bitcoin alımı da dahil kurumsal amaçlar için kullanılmasının planlandığı yine de belirli bir bütçe yapılmadığı açıklandı.

MicroStrategy’nin eski CEO’su Michael Saylor, 2022 ikinci çeyrek yatırımcı toplantısında CEO’luk görevinden sıyrıldığını ve yatırım birimine başkanlık edeceğini duyurmuştu. Yerine gelen yeni CEO Phong Le, şirketin Bitcoin stratejisinde bir değişiklik olmadığını belirtmişti.

Şirketin 30.664 abd parası hemen hemen maliyete sahip 129.699 Bitcoin’i bulunuyor. Şirket, 500 Milyon abd parasılık hisse satarak sat sattan elde edilen gelirin tamamıyla mevcut fiyattan (21.500 abd parası) Bitcoin alırsa hemen hemen maliyetini 1.393 abd parası düşürerek rezervlerini 152.942 Bitcoin’e çıkarabilir. Bu durumda işletmenin Bitcoin kaynaklı toplam zararı 1,1 milyar olarak güncellenir. MicroStrategy, ikinci çeyrek bilançosunda Bitcoin kaynaklı 917,8 milyon abd parasılık zarar bildirmişti.