Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
MicroStrategy Zarara ve CEO Değişimine Rağmen Bitcoin (BTC) Stratejisini Devam Ettiriyor

Kendisini Bitcoin (BTC) Maksimalisti olarak tanımlayan ünlü CEO’su Michael Saylor ile tanınan ünlü yazılım şirketi Microstrategy, ikinci çeyrekte açıkladığı zirve zarara ve CEO değişikliğine rağmen Bitcoin (BTC) stratejisinden vazgeçmeyeceğini duyurdu.

MicroStrategy, 2 Ağustos güninde ABD borsalarının kapanışından devamında açıkladığı 2022 ikinci çeyrek finansal raporlarında Bitcoin’in (BTC) değer kaybından kaynaklanan zararın 917,8 milyon abd parası olduğunu belirtti. Ayrıca CEO Michael Saylor yapılan Earning Call yzamanınında 8 Ağustos güninde CEO görevinden istifa edeceğini ve firmanın yatırım komitesine başkanlık edeceğini açıkladı.

Şirket, finansal raporlarında ikinci çeyrekte 20.790 abd parası hemen hemen ile 480 Bitcoin daha ettiğını belirtti. Açıklanan raporlara göre 2022 ikinci çeyreğinin en yeniunda MicroStrategy’nin 129.699 Bitcoin’i bulunuyor. Bu Bitcoin’lerin 14.589’ü MicroStrategy hesaplarında muhafaza edilirken 115.110 Bitcoin şirketin iştiraki olan MacroStrategy hesaplarında saklanıyor. Şirketin 30.664 abd parası hemen hemen ile elinde tuttuğu 129.699 Bitcoin’den ettiği 917,8 milyon abd parasılık zararı, birinci çeyrekte ettiği 425 milyon abd parasılık zararla birlikte ele alırsak 2022’nin ilk yarısında MicroStrategy’nin Bitcoin’den toplamda 1 milyar 342 milyon abd parası seviyelerinde zararı bulunuyor.

Şirket öte yandan CEO Michael Saylor’un görevinden istifa ederek Yatırım Komitesine başkanlık edeceğini açıkladı. Ünlü CEO istifasını, Bitcoin için savunuculuk çabalarını uçturabilmek adına ettiğını bildirdi. Ayrıca bu rol değişikliğinin herkes için kazançlı olacağını ifade etti.

Yeni CEO, şirketin eski CFO’su (Finans Müdürü) Phong Le olarak duyuruldu. Le, duyurularında şirketin uzun vadeli Bitcoin hedeflerinde bir değişiklik olmayacağını açıkladı.

Yeni CFO Andrew Kang ise şirketin 129.699 Bitcoin’inin yalnızca 44.640’ının ipotek altında olduğunu belirterek olası düşüşlere ve oynaklıklara karşı teminat gösterilebilecek yeterli varlığa sahip olunduğunu ifade etti.