Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Milli denizaltı STM500 ilk kez Avrupa’da tanıtıldı! Birçok ülke takipte…

Milli denizaltı ile ilgili olabilecek sıcak gelişme havadisi geldi. Türk savunma sanayisi bünyesinde milli imkanlarla tasarlanan ve üretim faaliyetlerine işe koyulnan STM500 denizaltısı Polonya’daki MSPO Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtıldı.

Polonya’nın Kielce kentinin ev sahipliği ettiğı, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük askeri fuarı MSPO 2022’de Türkiye “Lider Ülke” olarak konum alıyor. Türk şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda ve Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSI) desteğiyle fuara katılıyor.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin, askeri deniz platformları ve taktik mini İHA sistemlerinin konum topladığı ürün ve kabiliyetlerini sergilediği fuarda, milli imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının ölçekli maketi de konum topladı.

STM, deniz projeleri alanında gerek MİLGEM gibi su ardü gerekse de denizaltı platformlarıyla, başta Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere, yurt dışı müşterilere çözümler sunuyor.

1

DENİZALTI MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI

Ay sınıfı denizaltı modernizasyonu ile işe koyulyan bu serüvende 2 denizaltının sistem modernizasyonunu tamamlayarak Türk Deniz Kuvvetlerine teslim eden STM, daha devamında Deniz Kuvvetlerinin tedarik ettiği “yeni tip denizaltılarda”, platformdaki sistemlerin konumlileştirilmesi çabası içerisinde, Türk savunma sanayisindeki potansiyel firmalarla çalışarak Türk sistemlerinin platformlarda konum almasını sağlıyor.

Bu çalışmalar en yeniucunda denizaltı dizayn, proje yönetimi, lojistik destek, altyapı geliştirme çalışmalarının meyvesi olarak oluşturulan imkan ve kabiliyetler uluslararası arenada müşterilere sunulmaya işe koyulndı. 2016 yılında Pakistan Savunma Bakanlığı ile imzalanan sözleşme ile Fransız tasarımı Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu ihalesi, orijinal tasarımcı firmayla rekabet edilerek kazanıldı. Sözleşme doğrultusunda birçok ana sistemi modernize edilen Agosta 90B sınıfı denizaltılardan ilki yaklaşık 1,5 yıl önce hizmete girdi.

Modernizasyon çalışmalarında en yenia gelinen ikinci denizaltı da yakın zamanda tamamlanacak testlerin ardından göreve işe koyulyacak. STM projenin üçüncü denizaltısının modernizasyon çalışmalarına da devam ediyor.

Bu projeler sayesinde geliştirilen imkan ve kabiliyetlerle Türk Deniz Kuvvetlerinin “Preveze sınıfı yarı ömür modernizasyonunda” da önemli bir rol ardlenildi. Sağlanan sistemlerin dışında Türkiye’den temin edilen diğer sistemlerin entegrasyonu da gerçekleştiriliyor. Devam eden proje kapsamında ilk denizaltının bir kısım sistemleri teslim edildi.

STM500, “ÖZEL KUVVET HAREKATI” DA GERÇEKLEŞTİREBİLECEK

Tüm bu faaliyetler STM bünyesinde denizaltı teknolojileri meselesunda önemli bir kabiliyet oluşturdu. Uluslararası arenada birçok ülkenin denizaltı filosu kurma veya envanterlerini değiştirme çabalarını dikkate alan STM, tedarik edilmesi daha kolay, daha küçük boyutlu denizaltı pazarına girmek için STM500 tasarım çalışmalarına işe koyuldı.

STM, bu alanda geldiği noktzamanı ortaya koymak adına da STM500’ü MSPO 2022’de müşterilerin incelemesine sundu.

STM500, küçük boyutlu denizaltıların sahip olduğu avantajların yanı sıra üzerindeki sistemlerle klasik denizaltıların bütün imkan ve kabiliyetlerini bünyesinde barındırıyor. Böylelikle büyük boyutlu denizaltı görecek şekilde torpido atabilen STM500, “özel etkili harekatı” da gerçekleştirebilecek. STM500 bu özellikleriyle birçok ülke tarafından takip ediliyor.

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
'Toplu mezar' paylaşımıyla sosyal medyayı sallamıştı! Sabıkası kabarık çıktı, gözaltına alındı‘Toplu mezar’ paylaşımıyla sosyal medyzamanı sallamıştı! Sabıkası kabarık belirlendi, gözaltına edildi
İstanbul'da feci kaza! Metrobüsler çarpıştı: Yaralılar varİstanbul’da feci kaza! Metrobüsler çarpıştı: Yaralılar var
Kırmızı bültenle aranıyordu! Suç örgütü lideri İstanbul'da öldürüldüKırmızı bültenle aranıyordu! Suç örgütü lideri İstanbul’da öldürüldü