Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mona, yapay zeka destekli yeni 3D oluşturucusunu tanıttı


Birçok Web3 etkinliğinin temel dayanak noktası olma özelliği taşıyan Yapay Zeka (AI), NFT oluşturmadan dolandırıcılık tespitine görecek şekilde birçok alanda merkeziyesiz teknoloji oluşumunun çok önemli bir rolünü ardleniyor.

Miami merkezli 3D metaverse geliştirme ve Web3 sosyal platformu Mona, malzeme tasarımı için yapay zeka destekli bir 3D oluşturucuyu tanıttı. Araç, platformdaki tasarımcıların ve içerik oluşturucuların kişiselleştirilmiş dijital alanları için materyaller oluşturabilmeleri adına AI mekanizmasına kelimeler girme yeteneği sağlıyor.

AI görüntü ve tasarım üreticisi DALL-E’ye benzer özellikler taşıyan MonaAI Material Generator, özellikle de metaverse ortamında kullanılacak “kesintisiz” ve gerçekçi kısımlara odaklanıyor. Mona öte yandan şu anda 4.500’den fazla tasarımcının araca erişebilecek platform üzerinde çalıştığı bilgisini aktarıyor.

Cointelegraph’a uyguladığı konuşmada AI’nın, oluşturucular ve metaverse geliştiricileri için giderek daha erişilebilir hale geldiğini söyleyen Mona kurucu ortağı ve CEO’su Justin Melillo, özellikle yukarıda bahsedilen DALL-E ve şimdi de Mona’nın 3D malzeme tasarımcısı gibi araçlarla beraber giriş engellerinin azettiğını ifade etti.

“Önümüzdeki yıl için hedefimiz, bu araçları daha fazla içerik oluşturucu için daha erişilebilir bir hale getirmek.”

Diğer taraftan AI şüphecileri ise insan yaratıcılığının konumini alan otomatik sistemlere yönelik korkuya odaklanıyor. Melillo ise tasarım ve yapay zeka destekli araçlar söz meselesu olduğunda, özellikle yeni start veryanlar için dijital dünyada inşa etmeyi daha erişilebilir hale getirdiğini söylüyor.

“AI genel olarak sanatçıların çalışmalarını değiştirmeye değil, güçlendirmeye yardımcı olacak bir araç olarak görülmeli. İnsan yaratıcılığının konumini hiçbir şey tutamaz.”

Yapay zeka, kozmetik tasarım kullanım örneklerinin dışında artık diğer metaverse tasarım stratejilerinde de uygulanmaya başlıyor. Bu tür örnekler, yetersiz nüfus sorunlarını çözmenin yanı sıra bireysel kişisilar için benzersiz oynanabilir senaryolar oluşturmak için kullanımını da içeriyor.

MonaAI Material Generator gibi bir teknoloji, dijital ortamda en çok kaliteli benzersizlik sağlayan yapay zeka destekli mekanizmalardan birini oluşturuyor.

Melillo öte yandan AI’nın, Web3’ün benimsenmesini sürdürmeye yardımcı olacak bir araç olduğunu da söylüyor.

“Oluşturma sürecini kolaylaştıran araçları erişilebilir hale getirerek, blokzinciri aracılığıyla oluşturdukları ve paylaştıkları çalışmalarla daha fazla kişisiyı Web3’e dahil edebiliriz.”

CEO, en yeni olarak AI’nın, Web3’ün ve metaverse alanlarının ilerlemesinde önemli bir rol oynadığını ve her ikisini de geleceğe ittiğini söylüyor.