Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Morgan Stanley: 2021 yılındaki Bitcoin (BTC) yatırımcıları ralli bekliyor

Ünlü Yatırım Bankası Morgan Stanley , 2021 yılında Bitcoin yatırımı yapan yatırımcıların çoğunun ağır zararlar taşıdığını ve pozisyonlarını en yenilandırdımak için bir ralli beklediklerini ifade etti.

Morgan Stanley 28 Ekim güninde yzamanınladığı araştırma raporunda, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %78’inin işlemlerde kullanılmadığını, Etehreum’un artık hisse senedi piyasalarını Bitcoin’den daha sıkı takip ettiğini ve kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının maliyetlerinin yaklaşık 22.300 abd ABD parasıı olduğunu öne sürdü.

Raporda, diğer finansal piyasalardaki zirve volatiliteye rağmen Bitcoin’in 2020’den bu yana en dar fiyat aralığında işlem gördüğü belirtildi. Yatırım bankası, bazı traderların Bitcoin’in daha fazla değer kaybetmesini önlemek için 18.500 abd ABD parasııın altında işlem gördüğü sıralarda Bitcoin yatırımlarını uçturdığını iddia etti.

Son 6 aydır serbest bırakılmış arzın yaklaşık %78’inin işlemlerde kullanılmadığına işaret eden Morgan Stanley, 6 aydan daha uzun bir süre önce Bitcoin alan yatırımcıların fiyatta bir iyileşme beklentisiyle pozisyonlarını koruyor olabileceğini belirtti. Ayrıca raporda, kısa vadeli yatırımcıların hemen hemen maliyetlerinin 22.300 abd ABD parasıı olduğu öne sürüldü.

Kısa bir süre önce Bitcoin paritesinde alım satım komisyonlarını kettiran Binance, haricinde diğer hepsini kapsayan borsalarda Bitcoin işlem hacimlerinin düştüğüne dikkat çeken rapor, Bitcoin fiyatının bu değişiklikten zaman en yenira şaşırtıcı bir şekilde istikrarlı olduğunun altını çizdi. Morgan Stanley bu durumu sıfır komisyondan yararlanan yatırımcıların Bitcoin’i destekliyor olabileceği tezi ile açıkladı.

Ethereum’un hisse senedi piyasası ile arasındaki pozitif korelasyonun artık Bitcoin’inkinden daha zirve olduğu da raporda ele alınan başlıklar arasında konum etti.

Ayrıca Morgan Stanley, kriptoya yönelik kurumsal talebin volatiliteye bağlı olduğunu, geleneksel finansa şirketlerinin müşteri talebini karşılamak adına tanıttığı kripto ürünlerin giderek uçtuğını belirtti. Ancak ürünlere olan talep incelendiğinde fiyatlarda önemli bir dalgalanma olmadıkça gereken talebin karşılanamayabileceğini öne sürdü.