Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Moskova Borsası, dijital finansal varlık alım satımı için yasa tasarısı hazırlıyor


Rus basınında çıkan havadise göre, Moskova Borsası (MOEX) dijital finansal varlıkların (DFA) ve onlara dayalı menkul kıymetlerin alım satım işlemlerini işe koyultmak için yasa tasarısı hazırlıyor. Vedomosti gazetesinin 22 Eylül Perşembe günü yzamanımladığı havadise göre, borsa, yasa çıkarma yetkisi olamayan Rusya Merkez Bankası adına tasarıyı yazıyor. 

Bir bankacılık konferansında meseleşma yapan Moskova Borsasın Denetleme Kurulu Başkanı Sergei Shvetsov, hazırlık aşamasında olan yasa tasarısının hem dijital finansal varlıkların hem de onların lisans belgelerinin menkul kıymetler gibi alım satımının yapılacağını öngördüğünü söyledi. Shvetsov, buna ek “Borsa ve yan kuruluşları düzenleyiciye başvuracak ve dijital finansal varlıklarda ticaret yapmak için borsa operatörlerinin statüsünü almalarını umuyorum,” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:  

“Piyasanın blokzinciri muhasebesi ve mevduatlı muhasebe arasında özü seçimini yapmasını istiyoruz. Kanun uygulamaya geçerse Rus emanetçileri DFA’larını blokzinciri üzerindeki hesaplarında tutabilecekler. Böylece müşteriler dayanak varlığını istediğini anda sertifikalarını kullanıp blokzinciri üzerindeki hesaplarındaki varlıklara erişebilecekler.”

Shvetsov’a göre, aşinalık engelinin Rusya’daki dağıtılmış defter teknolojisinin önündeki bir engel. Shvetsov, “kimi arayacağını ve kime dava açacağını bilemediklerinde, birçok insan bunun bir parçası olmak istemiyor” ifadelerini kullandı. Shvetsov, buna ek “ekonominin ve yatırımcıların ihtiyaçlarına göre, istediklerini çizebilecekleri boş sayfaya sahip olduklarını,” vurguladı. 

Öte yandan Shvetsov yasa tasarısının şu anda Rusya Merkez Bankası tarafından incelendiğini söyledi. Devlet Duması Finans Komitesi Başkanı ve Rusya Bankacılık Birliği Başkanı Anatoly Aksakov, geçtiğimiz temmuz zamanında Toronto Menkul Kıymetler Borsası ve Deutsche Boerse üzerinden örneklendirme yaparak MOEX’in kripto borsası olması meselesunda öneride bulunmuştu. 

MOEX sözcüsü ise, geçen ağustos zamanında, borsanın dijital finansal varlıkların alım satım işlemlerine izin verilmesini beklediğini açıkladı. MOEX Uluslararası Strateji Başkanı Artem Zheleznov ise bunun “müşterilerinin çıkarına” olduğunun altını çizdi.