Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mt.Gox Alacaklısı Konuştu: Haberler asılsız, geri ödeme sistemi henüz aktif değil

Geçtiğimiz 7 günlarda çıkan iddialara göre Mt.Gox Borsasının mağdurlara 137 bin Bitcoin’i eylül başında dağıtılacağı konum alıyordu. Fakat bir alacaklı tarafından gelen yeni duyurular bu iddiaları tamamen yalanlıyor.

Mt.Gox borsası 2014 yılında büyük bir siber settirıya uğramış ve 850 bin Bitcoin çettirmıştı. Uzun dava süreci en yeniucunda söz meselesu Bitcoin’lerin bir kısmının buz cüzdanlarda olduğu tespit edilmiş ve 137 bin adet Bitcoin‘in mağdurlara geri verilmesi en yeniuçlaştırılmıştı. İddialara göre bu Bitcoin’lerin eylül zamanında kişisilara dağıtılması planlanıyordu. Fakat bir Mt.Gox alacaklısından gelen yeni duyurular bu dağıtım havadislerinin asılsız olduğunu öne sürüyor.

Geçtiğimiz zamanlarda kamuoyuna duyurularda bulunan Mt.Gox alacaklısı Eric Wall‘un ifadelerine göre henüz bir geri ödeme planının dahi yapılmadığı anlaşılıyor. Bu doğrultuda, söz meselesu 137 bin Bitcoin’in yakın zamanda kişisilara iade edilmesi beklenmiyor. Piyasalarda dolanan geri ödeme iddiaları ağustos zamanı içerisinde Bitcoin fiyatı üzerinde sat sat baskısı yarattığı düşünülüyor ama yeni duyurular doğru ise geri ödemelere dair net bir zaman bile ufukta görünmüyor.

İddiaları öne süren alacaklı Wall, geri ödemenin gerçekleşmesi durumunda Bitcoin’lerini satmzamanı planlamadığına da ifadelerinde konum verdi:

Satmayacağım. Neden mi? Bilmiyorum bence fiyatlar satmak için çok cazip görünmüyor. Satmaktansa bu fiyatlardan almzamanı tercih ederim.

Her ne görecek şekilde alacaklı Wall geri ödemenin ardından Bitcoin sat satı yapmayacağını dile getirse de, bir çok başka alacaklının halihazırda geri ödeme hisselerini ucuz fiyattan sattıklarını ifade etmekten çekinmiyor.

Bunun yanı sıra her ne görecek şekilde 137 bin Bitcoin ilk anda büyük bir meblağ olarak algılanmaya müsait olsa da, Bitcoin’in günlük işlem hacmi düşünüldüğünde sadece %8‘lik bir hacim paydasına tekabül olan bu geri ödeme miktarının teknik açıdan çok büyük bir sat sat baskısı yaratması pek mümkün görünmüyor. Ayrıca tek seferde açılsa bile çok düşük bir hacme denk gelen söz meselesu alacaklı Mt. Gox Bitcoin’leri, borsa avukatlarının duyurusına göre büyük ihtimalle tek seferde değil kademeli olarak kişisilara gönderilmesi planlanıyor.