Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Muhteşem fotoğraf! Asteroidi vuran ‘DART’ devamındası ortaya oldu: Yaklaşık 10 bin kilometre

NASA, kasıtlı olarak bir uzay aracını bir asteroide çarptırarak insanlık zamanindeki ilk gezegen savunma testini gerçekleştirdi. Test, Dünya’yı kurtarma provası olarak da adlandırıldı. Görev kapsamında yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki Dimorphos asteroidi hedef edildi. Başarılı çarpışmadan devamında, çarpışmanın yarattığı 10 bin km uzunluğundaki toz ve enkaz kuyruğunu gösteren yeni bir görüntü ortaya oldu.

ÇARPIŞMADAN İKİ GÜN SONRA ÇEKİLDİ

Şaşırtan fotoğraf, Dünya’daki çarpmzamanı izleyen birçok gözlemevinden sadece biri olan Şili’deki Güney Astrofizik Araştırma (SOAR) teleskopu kullanılarak çarpışmadan iki gün devamında çekildi. Asteroidin yüzeyinden fırlayan geniş toz ve enkaz yığınını gökbilimciler Teddy Kareta ve Matthew Knight yakaladı. Söz meselesu görüntüde ise genellikle kuyruklu yıldızlarla ilişkilendirilenlere benzer bir kuyruk oluşturduğu görüldü.

Kareta, “Etkiyi takip eden zamanlarda en yeniucun yapısını ve kapsamını ne görecek şekilde net bir şekilde yakalayabildiğimiz şaşırtıcı” dedi. Michael Knight ise “Önümüzdeki 7 günlarda ve aylarda enkaz izini izlemek için SOAR’ı kullanmzamanı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇİFT ASTEROİD YÖNLENDİRME TESTİ (DART)

Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART), gezegen koruma deneyinin bir parçası olarak bir uzay kayasını rotadan çıkarmak amacıyla geçen yılın kasım zamanında start vertıldı.

Dart-1

26 Eylül’de DART uzay aracı Dimorphos’a asteroidine kasıtlı olarak çarptı.

Bu asteroit Dünya için herhangi bir tehdit oluşturmuyordu. Ancak testin başarılı olması durumunda bunun gezegenimizi uzaydan gelecek tehditlere karşı savunmak için uygulanabilir bir plan olabileceği düşünülüyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Putin imzalamıştı, AB'den jet yanıt! Anlaştılar....Putin imzalamıştı, AB’den jet yanıt! Anlaştılar….
40 kadını karakola götürdüler kocalarını çağırıp işkence yaptırdılar! Dayakçı eşleri de savaşa götürdüler40 kadını karakola götürdüler kocalarını çağırıp işkence onayladırdılar! Dayakçı eşleri de savaşa götürdüler
Ne olduğunu bile anlamadı, parası pul oldu! Ne olduğunu bile anlamadı, parası pul oldu! “Binlerce var”