Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Multichain, blockchain köprü ekosistemine Rootstock’u entegre ediyor


Zincirler arası platform Multichain, Bitcoin (BTC) tabanlı akıllı sözleşme protokolü Rootstock (RSK) blockchain’ini özü ekosistemine entegre ettiğini duyurdu. Bu entegrasyonla birlikte kişisilar, Ether (ETH), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve diğer varlıkları RSK, Ethereum ve BNB arasında takas edebilecek.

Pazartesi yapılan duyuruya göre Multichain için önemli bir kilometre taşı olan bu entegrasyon, Bitcoin üzerinde merkeziyetsiz finansa (DeFi) erişim sağlanmasına ve kişisiların RSK’nın güvenliğinden ve işlevselliğinden yararlanmasına olanak tanıyor.

Entegrasyonla birlikte RSK, Bitcoin’i Multichain ekosistemine getiriyor ve kişisilara yeni pazarlar ve kullanım durumlarına erişim sağlama senaryoları sunuyor. Multichain’e dahil edilen ilk Bitcoin tabanlı yan zincir (sidechain) olma unvanını taşıyan RSK, öte yandan Ethereum Sanal Makinesi (EVM) destekli DeFi ile ne görecek şekilde benzersiz bir konume sahipse, Bitcoin meraklıları için de o görecek şekilde benzersiz bir konume sahip.

Şirket, RootStock ile olan entegrasyonun amaçlarından birinin, RSK kullanan kişilere temel faydalar sağlamak olduğunu belirtti. Örneğin kişisilar, sermaye ve pazarlar arasında köprüler kurmak için kaynak harcamak zorunda kalmayacak.

Kullanıcılar ETH, USDC, BUSD, BNB, WBTC ve DAI’lerini RSK’nın ağı ve Ethereum arasında köprülemeye işe koyulyabilir. Multichain, önümüzdeki 7 günlarda ve aylarda RSK ağına ek zincirler ve tokenler ekleyeceğini belirtti. Bu meseleyla ilgili olarak RSK kurucu ortağı Diego Gutiérrez Zaldívar şunları söyledi:

“RSK, merkezi finans sektöründe kişisiların karşılaştıkları sorunlara gerçek çözümler sunan ve uzun süre dayanacak şekilde oluşturulmuş protokollerle Bitcoin için en hızlı büyüyen DeFi ekosistemine ev sahipliği yapıyor.”

AnyCall birlikte çalışabilirlik protokolü, hepsini kapsayan bunlara ek olarak zincirler arası iletişime ve isim sözleşmelerine izin veren Multichain tarafından güncellendi, öte yandan Rootstock ve diğer desteklenen ağlarda, zincirler arası merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için aracı olacak.

İlginizi Çekebilir: Dijital varlıklar artık miras yoluyla devredilebilecek

Bitcoin Core geliştiricisi Sergio Lerner’in beyni olan Rootstock, Ocak 2018’deki ilk ana ağ lansmanından önce birkaç yıllık geliştirme sürecinden geçti. Blockchain mühendisi Albert Szmigielski 2016 yılındaki bir blog yazısında, “Rootstock temelde, merkeziyetsiz ve Turing-tam akıllı sözleşme platformu standardında olan Ethereum gibi olmzamani hedefliyor. Ancak Rootstock, sıfırdan yeni bir tane oluşturmak konumine Bitcoin ekosistemini kullanmzamani seçiyor,” dedi.