Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
N26, Bitpanda ortaklığıyla kripto para alım satımı işe koyulttı


9 milyar abd parasılık Almanya merkezli fintek firması N26, mobil uygulamasında kripto alım satımı işe koyulttı. Avusturya’dan işe koyulyarak önümüzdeki aylarda da diğer ülkelere genişlemeyi planlayan N26 Crypto, müşterilerinin Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH)’nin dahil olduğu 200 kripto para birimi alıp satmasına izin verecek.

Berlin merkezli fintek, 20 Ekim’de Avusturya’da gerçekleşen lansmanın güçlü bir konumel talebe hitap ettiğini, buna ek N26 kişisilarının yüzde 40’ının ya aktif olarak alım satım onayladığını ya da kripto para birimlerine yatırım yapmakla ilgilendiğini duyurdu. N26, kripto alım satım hizmetini önümüzdeki altı ay içinde diğer önemli piyasalara de genişletmeyi planlıyor.

Kimliği doğrulanmış N26 müşterileri artık N26 uygulamalarının yeni “Finanslar” sekmesindeki “Alım Satım” bölümünden N26 Crypto’ya erişebiliyor ve böylece fiat banka hesaplarından kripto satın alabiliyor. İşlem ücreti, N26 metalik kart sahipleri için bazı ekstra indirimlerle beraber, normal hesaplarda BTC için yüzde 1,5 ve diğer para birimleri için ise yüzde 2,5 olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir: Alman kripto bankası Nuri, 500 bin kişisisına varlıklarını çekmesini söyledi

N26’nın kurucu ortağı ve CEO’su Valentin Stalf’a göre şirket, yeni ürününü, piyasadaki en yeni dalgalanmalara rağmen dijital varlıklarla ilgilenen yeni nesil yatırımcılar için bir giriş noktası olarak görüyor:

“Kripto para birimleri, geçen yıla göre düşüş kaydetse de da, yatırımcılar için talep edilen ve ilginç bir varlık sınıfı olmasının yanı sıra finansal sistemin büyüyen bir parçası olmaya devam ediyor.”

Platform, işlemlerin yürütülmesini ve coinlerin muhafazasını yöneten Viyana merkezli Bitpanda GmbH ile bir ortaklık içinde faaliyetlerini sürdürüyor.

N26, Kasım 2021’de ABD piyasasından belirlendiğını ve yalnızca Avrupa piyasasına odaklanma niyetini açıklamıştı. Ancak şirket, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin)’in Mgünis 2021’de şirkete yeni müşteri ard sınırını uygulamasıyla beraber Avrupa’da da bazı sorunlarla karşılaştı.