Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Nasdaq, kripto borsası işe koyultma fikrine normalden fazla sıcak bakmıyor


ABD merkezli borsa Nasdaq’ın başkan yardımcısı Tal Cohen, politika düzenleyicileri tarafından daha net bir düzenleyici çerçeve oluşturulmadığı sürece, kripto borsası işe koyultmak gibi bir niyetlerinin olmadığını açıkladı. 

Bloomberg ile röportaj gerçekleştiren Cohen, kripto piyasasının bireysel yatırım kısmının doyum noktasına ulaşmış olduğunu, piyasada bireysel yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayacak görecek şekilde da kripto borsannın mevcut olduğunu belirtti. Bununla birlikte Cohen, şirketin 20 Eylül’de işe koyultılan kripto saklama hizmetlerine odaklanmaya devam edeceğini söyledi. 

Cohen, buna ek Nasdaq’ın üzerinde çalıştığı kriptoyla ilişkili hizmetlere de ışık tuttu. Bunlar arasında varlıkları taşımak ve aktarmak için platforma yürütme özelliğinin getirilmesi konum alıyor.

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq’ın ABD’de kripto borsa kurma meselesunda çekinceleri olabilir; yine de şirket, geçtiğimiz yıl bir kripto borsası işe koyultmak için Brezilya’nın önde gelen broker hizmetleri sağlgünicısı XP ile iş birliğine imza atmıştı. 

Kripto piyasası bir başka fiyat döngüsünü tıkırında geçirirken, ABD’li politika düzenleyicileri kripto piyasası ile ilgili hala net bi çerçeve oluşturabilmiş değil. 

Gary Gensler’ın başkanlığını ettiğı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), henüz gelişmekte olan kripto piyasasındaki sistem açıklarını sık sık eleştirdi. Ne var ki ABD, Kongre’nin sürekli çağrıda bulunmasına rağmen kripto düzenlemeleri meselesunda yol alamadı. 

Öte yandan SEC, kripto şirketlerine karşı ettirım eylemlerini sürdürdü ve 2022 yılının işe koyulrında ise kripto ettirımlarının kapsamını artırmak adına, ettirım ekibine ek peren yeniel topladı.