Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
New York eyaleti, abd parası destekli stablecoin çıkarmak için kılavuz yzamanımladı


New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), çarşamba günü DFS tarafından düzenlenen kuruluşların çıkardığı ABD destekli stablecoinler için düzenleyici rehber yzamanımladı.

İtfa edilebilirlik, rezervler ve onaylama ile ilgili gereklilikleri içeren kılavuza göre bir stablecoin, her iş gününün en yeniunda rezervlerle tamamen desteklenmeli, sağlzamanıcının ise sahibine stablecoini ABD abd parasıı karşılığında kullanma hakkı sağlayan, DFS tarafından önceden onaylanmış bir geri ödeme politikası olmalı.

Ayrıca sağlzamanıcının rezervleri tescilli varlıklardan ayrılmalı, ABD Hazinesi enstrümanlarının yanı sıra eyalet veya federal olarak yetkilendirilmiş kurumlardaki mevduatlardan oluşmalı. Rezerv, yeminli bir mali müşavir tarafından aylık incelemeye tabi tutulmalı.

Kılavuz, sadece DFS tarafından düzenlenen sağlzamanıcılar ve eyalette faaliyet gösteren sınırlı amaçlı güven tüzüğü sahipleri için geçerli. Bu isimler arasında şu anda Pax Dollar (USDP) ve Binance USD (BUSD) sağlzamanıcısı Paxos Trust Company, Gemini Dollar (GUSD) sağlzamanıcısı Gemini Trust Company ve Zytara Dollar (ZUSD) sağlzamanıcısı GMO-Z.com Trust Company bulunuyor.

DFS lisansı olarak da bilinen New York eyaleti BitLicence lisansının elde edilmesi oldukça zor ve geçtiğimiz aylarda da NY belediye beşkanı Eric Adams bu meseleda eleştiri yapmıştı. BitLicence, 2015’te start vertıldığı zaman bazı kripto firmaları eyaletin dışına taşınmıştı. DFS, “düzenleme süreçlerindeki gecikmeleri ele alma ve sanal para biriminde işlevsel mükemmelliği sağlama” programının bir parçası olarak bu yıl, sanal para birimi ekibinin boyutunu üç katına çıkarmzamanı planlıyor.