Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
New York FED ve Singapur Düzenleyicileri CBDC’leri birlikte inceleyecek


New York Merkez Bankası’nın New York İnovasyon merkezi (NYIC) ve Singapur Para Otoritesi (MAS) toptan merkez bankası dijital para birimlerini (wCBDC) incelemek için ortak bir deney işe koyultacak. Düzenleyiciler wCBDC’leri toptan sınır ötesi ödemeleri için de inceleyecek. 

MAS 11 Kasım’da Project Cedar Phase II x Ubin+ projesini işe koyulttı. Bu projede NYIC ve MAS’ın, wCBDC’leri varlık tasfiyesi olarak sınır ötesi çapraz kur işlemlerinde kullanması bekleniyor. Buradaki amacın ise, wCBDC’lerde oluşabilecek takas riskini azaltmak olduğu bildiriliyor. 

MAS Genel Müdür Yardımcısı Leong Sing Chiong, deneyin merkezinde konum alan birlikte çalışılabilirlik konseptine dikkat koydu ve ekledi: 

“Söz meselesu proje pratik bir yaklaşım sunuyor ve herhangi bir toptan CBDC’nin her bir ağın özerkliğini korurken ağlar arasında birlikte çalışabilir olmasını tasarlıyor.” 

Açıklamada da belirtildiği gibi, Project Cedar Phase II x Ubin+ herhangi bir belirli siyasi faliyetini ilerletmeyecek ve Federal Rezerv tarafından bir CBDC ihracına ilişkin herhangi bir gerçekleşmesi muhtemel en yeniuça işaret etmeyecektir. Söz meselesu projenin bulgularının ise 2023’ye yzamanınlanması bekleniyor. 

NYIC, 4 Ekim’de Project Cedar’ın ilk aşamasını yzamanınlamıştı. Projenin ilk aşaması boyunca izin verilmiş bir blokzincir ağı aracılığıyla farklı defterlerdeki farklı para birimleri arasında spot işlemler gerçekleştirilmişti. 

Project Cedar, Boston eyaletinin Federal Rezerv’inin Hamilton Projesi’ndeki bireysel CBDC üzerindeki çalışmalarını tamamlıyor. Hamilton Projesi, buna ek Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Dijital Para Birimi Girişimi ile birlikte yürütülüyor. Ubin+ ise MAS’ın uluslararası kuruluşudur. Bu kuruluş, MAS’ın sınır ötesi bağlantısını ve toptan CBDC’lerin birlikte çalışabilirliğini geliştirerek verimliliği artırmak ve sınır ötesi döviz takas risklerini azaltmaya odaklanır. 

Öte yandan New York FED başkan vekili Michelle Neal, Singapur’daki bir sunumda Fed’in hala bir CBDC ihraç etme planının olmadığını belirtti.