Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
New York’ta kripto madenciliğini yasaklama baskısı tepki topluyor


New York eyaleti, onaylanmasının ardından iş ispatı (PoW) madenciliğinin yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısını ileri sürerken, kripto topluluğu üyeleri ise bu meseledaki karşıt fikirlerini sosyal medya aracılığıyla dile getiriyor.

Blockchain Association politika başkanı ve avukat Jake Chervinsky, paylaştığı bir Twitter dizisinde bu hareketin karbon emisyonunu hepsini kapsayanüyle azaltmayacağını açıkladı. Chervinsky’e göre söz meselesu herhangi bir madencilik yasağı, madencileri sadece New York’tan uzağa, yani üzerinde baskı hissetmedikleri diğer bölgelerde faaliyet göstermeye itecek.

Politika başkanı, New York başkanı Kathy Hochul’un önerilen yasa tasarısını New York’un iyiliği için veto etmesini umuyor. Avukat, yasa tasarısı önerisinin eyalette kriptonun hoş karşılanmadığı mesajını verdiğini belirtti. Chervinsky, tasarının hayata geçirilmesi durumunda bu durumun dünya finans sermayesinden kaynaklanan bir politika hatası olacağının altını çizdi.

Chervinsky’nin yanı sıra ABD senatör adzamanı Bruce Fenton da bu gelişmeye karşı çıkanlar arasındaydı. Paylaştığı bir tweet’te hükümetlerin, insanların yürüttüğü özel bir yazılımı kontrol etme hakkına sahip olmadığını söyleyen Fenton, “kod bir ifade yöntemidir” dikonumek yasağın ifade özgürlüğüne karşı bir hareket olduğunu ima etti.

Etehereum kurucusu Vitalik Buterin de Fenton ile aynı fikirdeydi. Konu hakkındaki düşünceleri paylaşan Buterin, hükümetin hangi uygulamaların elektrik açısından uygun kullanımları olduğu meselesunda seçim yapmaması gerektiğini söyledi. Kurucu, karbon fiyatlandırması uygulanmasını ve kazançların düşük gelirli kişisiların zararlarının karşılanması için kullanılmasını önerdi.

PoW madenciliğinin yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısı 3 Haziran’da New York Eyaleti Senatosu tarafından onaylanmıştı. Başkanın da yasa tasarısını onaylaması halinde eyalette madencilik yasaklanacak ve daha önceden onaylanmış madencilik izinlerinin yenilenmesi engellenecek.

Madenciliği yasaklamaya yönelik oluşturulan baskı sırasında New York Başsavcısı Letitia James, fiyat oynaklığını gerekçe göstererek “kripto para yatırımlarına” karşı dikkatda bulundu. James, perşembe günü yzamanımlanan yatırımcı dikkatsında, yatırımcıların kriptoda “milyarlarca kaybettiğini” söyledi, buna ek iyi bilinen ve saygın borsalarda işlem gören dijital varlıkların bile çökebileceğinin altını çizdi.