Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
NFT çılgınlığını yorumlayan Bill Gates’ten “büyük aptal kuramı” çıkışı


Dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan teknoloji milyarderi Bill Gates, salı günü meseleşma uyguladığı TechCrunch iklim değişimi konferansında toplumun iklim hareketini destekleme meselesundaki ilerlemesi, küresel ekonominin mevcut durumu ve NFT’lere duyduğu şüpheyi ele etti.

NFT piyasası, geçtiğimiz aylarda önemli ölçüde değer kaybeden kripto paralar ile yakın korelasyon gösterdi ve eskiden kapış kapış giden koleksiyonların değerinde yüzde 60-80 azalma görüldü. Bunun en yeniucunda sektörü kuşkucu yaklaşımlar domine etmeye start verdı.

Gates, meseleşmasında piyasanın en popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’tan iğneleyici bir şekilde bahsetti. “Maymunların pahalı dijital görselleri tabii ki dünyzamanı epey iyileştirecek, bunda hepimiz hemfikiriz,” diye belirten Gates, şöyle devam etti:

“Ben bir çiftlik gibi belirlendisı olan veya ürün üretilen şirketler gibi varlık sınıflarına alışığım. Tamamen büyük aptal kuramına, yani birinin benim ödediğimden daha fazla ödeyecek olmasına dayalı, temelinde vergiden veya herhangi bir yasadan kaçınmaya olanak sağlayan anonimlik olan bir varlık sınıfı […] Ben buna girmem. Ne uzun ne de kısa pozisyon alırım, hiçbir şey yapmam.” 

Finansal terminolojide büyük aptal kuramı, hisse senedi veya gayrimenkul ve hatta NFT gibi bir varlık sınıfının “aptal” katılımcıları arasında dağılarak değerinin şişmesini ifade ediyor.

Gates, kripto para yatırımcılarına sık sık yatırım yaparken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Microsoft CEO’su, en yeni olarak şubat zamanında “Aslında buna zamanıracak görecek şekilde parası olmayanların bu çılgınlıklara çekildiğini düşünüyorum. Bitcoin’e olumlu bakmıyorum,” konuşmasında bulunmuştu.