Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
NFT, metaverse ve kripto için başvurulan ticari marka sgünisı artıyor


NFT’ler, metaverse’le ilgili sanal ürün/hizmetler ve kripto para birimleri için ticari marka başvurusunda bulunan şirketlerin sgünisı 2022’de hızla yükseldi.

Lisanslı ticari marka avukatı Mike Kondoudis’in derlediği verilere göre, dijital para birimleri ile ilgili ürün ve hizmetler için yapılan ticari marka başvurularının sgünisı, Ekim 2022 en yeniu itibariyle 4.708’e ulaştı ve 2021’de yapılan toplam 3.547 başvuru sgünisını geçti.

Metaverse ve ilgili sanal ürün ve hizmetler için yapılan ticari marka başvurularının sgünisı da 2021’de kaydedilen 1.890’dan 4.997’ye yükseldi. Bu artış, ekosistemin tamamen işlevsel hale gelirken karşılaştığı aksiliklere rağmen, metaverse ve ilgili ürünlerine yönelik büyük bir talebin göstergesi.

NFT ticaret hacminde ve sat satlarındaki düşüşe rağmen, teknolojiye yönelik istek de gün geçtikçe artıyor gibi görünüyor. Kondoudis’in istatistiklerine göre NFT’ler ve ilgili ürünleri için 2021’de kaydedilen 2.142 toplam ticari marka başvurusu sgünisı Ekim 2022’ye görecek şekilde 6.855’e yükseldi.

Geçtiğimiz ay içinde birkaç şirket Web3 ekosistemine katılmak için yeni ticari marka başvuruları etti. Makyaj ve kozmetik devi Ulta, 21 Ekim’de teklifleri arasına NFT’lerin yanı sıra sanal makyaj ve salon hizmetlerini dahil etme planları için ticari marka başvurusunda bulundu.

Lüks saat üreticisi Rolex de bünyesine NFT’ler, NFT destekli medya, NFT pazarkonumleri ve bir kripto para birimi borsası getirme planlarıyla beraber bir ticari marka başvurusunda bulundu.