Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
NFT’lerle bağış dönemi start verdı


Özellikle sanat dünyasına getirdiği dijitalleşme atılımıyla birlikte 2021 yılında adından sıklıkla söz ettiren NFT’ler, artık sanat ve ticaret öğesi olmanın dışında da pek çok farklı amaca hizmet etmeye start verdı. Son dönemlerde birçok sosyal sorumluluk projesi; erişilebilirliği, şeffaflığı ve değer biçilebilirliği sebebiyle kampanyasına NFT’leri entegre etti. Bir bağış yöntemi olarak kullanılmaya start vernan NFT eserler, geleneksel sosyal sorumluluk projelerindeki bağış yöntemlerine güçlü bir alternatif oluşturdu.  

Nispeten daha demokratik ve şeffaf bir yapısı olan NFT’ler, yardım kuruluşlarının bağış sistemini galerilerin ve müzayedelerin kontrolünden çıen yeniuçak herkes için erişilebilir hale getirmesine de olanak tanıdı. NFT üreticilerinin ve satın alan kişilerin listelenerek kaydediliyor olması, bağış kampanyalarının şeffaflığı noktasında önemli bir avantaj sağladı.

Bu kapsamda pek çok NFT alım-satım platformu ve altyapı sağlzamanıcısı, en yeni dönemlerde NFT’lerle bağışları yaygın bir pratik haline getirmeye yönelik iş birlikleri onayladı. Yakın zamanda bu platformlar arasına, NFT pazar konumi Orderinbox da katıldı. Platform, bu doğrultuda The Giving Block ile iş birliğine gitti.

İçerik üreticiler ve koleksiyonerler, yardım kuruluşlarına kripto bağışı yapabilecek 

Aktarılan detaylara göre; yeni ortaklık, fonların nasıl dağıtılacağının belirlenmesine en yeniuç vererek bir sat satın ya da telif ücretlerinin bir kısmının veya tamamının seçilen yardım kuruluşuyla paylaşılmasını kolaylaştıracak. Kullanıcılar, 2 binden fazla kar amacı gütmeyen kuruluşa bağış yapma imkanı bulacak. İçerik üreticiler ve koleksiyonerler de yardım kuruluşlarına kripto bağışı yapabilecek.  

Öte yandan; Orderinbox CEO’su Doğu Taşkıran, yakın zamanda çok daha fazla szamanıda dijital bağış etkinliği görüleceğine işaret etti. Taşkıran, iş birliğine ilişkin duyurusında “İyiliği dijital yolla yayarak kişisiların ve içerik oluşturucuların değer verdikleri hzamanır kurumlarına bağış yapabilmeleri, bizim için çok büyük önem taşıyor. Bu sebeple The Giving Block’la onayladığımız iş birliği kapsamında küresel içerik oluşturucularının ve koleksiyoner topluluğunun NFT’ler, kripto ve Web 3.0 aracılığıyla dünyada iyi şeyler yapması için uğraşıyoruz. Ayrıca Orderinbox’ta, Web 3.0 dünyasının topluma faydasını gözeten çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Platform CEO’su, yardımseverliğin kişisiların özülerini ifade etme kapasitelerini daha da zenginleştireceğine inandıklarının da altını çizdi.