Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Nvidia, 5,5 milyon birimlık ceza yedi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), birçok kripto madencisinin kullandığı grafik kartlarının arkasındaki Nvidia şirketine ‘yetersiz konuşmalarda bulunma’ nedeniyle suçlamada bulundu.

SEC, cuma günü ettiğı konuşmada Nvidia’nın, 2018 finansal yılı boyunca grafik işleme birimleri (GPU)’larının satışına dayanan kripto para madenciliğinin, ‘maddi gelir artışının önemli bir unsuru’ olduğunu konuşmadığını söyledi. 1993 Menkul Kıymetler Yasası ihlallerine ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın gerektirdiği konuşmalara tabi tutulacak olan şirket, 5,5 milyon birimlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Nvidia, SEC’e göre 2018’de oyun alanındaki gelir artışını bildirdi, ancak söz konusu artışı kripto madenciliğine bağlayan bilgilere de sahipti. Firmanın, ‘geçici bir şirketle ilgili’ bağlantıyı bildirmesi gerekiyordu, bunu gerçekleştirmeyerek kripto madenciliği talebini ifşa etmemiş ve yatırımcıları yanıltmış oldu.

SEC’in İcra Dairesi Kripto Varlıkları ve Siber Birimi başkanı Kristina Littman konu hakkında, “NVIDIA’nın bilgilendirme konusundaki başarısızları sebebiyle yatırımcılar, şirketin işini önemli bir pazarda değerlendirmek için kritik bilgilerden mahrum ktopladı. Gelişmekte olan teknolojiyi içeren fırsatları takip edenlerin de dahil olduğu tüm sağlayıcıların, konuşmalarının zamanında, eksiksiz ve doğru olmasını sağlaması gerekiyor,” dedi.

SEC, ocak ayında ettiğı konuşmada 2013 ile 2021’in sonu arasındaki zaman diliminde dijital varlık pazarındaki katılımcılara karşı 97 ettirım davası açtığını ve onların bu davalar sonucunda toplamda yaklaşık 2,35 milyar birimlık ceza yediğini bildirdi.