Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
On Yıllık Bitcoin Balinaları Geri Döndü: Alım Fırsatı Mı, Kaçış Planı Mı?

Binlerce Bitcoin sahibi on yıllık cüzdanlar, kripto para piyasalarındaki volatiliteyi fırsat bilip hareket etmeye işe koyuldı. 

On-chain araştırma platformu CryptoQuant tarafından paylaşılan en yeni verilere göre, 7-10 yıl arasında bir geçmişe sahip Bitcoin cüzdanlarında şimdiye görecek şekilde sık görülmeyen hareketler yaşanmaya işe koyuldı. Söz meselesu cüzdanlar üzerinde yaşanan hareketler genellikle Bitcoin fiyatının uzun süre boyunca olabilecek destek veya direnç noktalarına geldiği zamanlarda gözlemlendiği biliniyor. Bitcoin fiyatının 20.000 abd ABD parasıı seviyelerinde seyrettiği bu zamanlarda gerçekleşen söz meselesu hareketler, günin tekerrür ettiğini gösteriyor olabilir.

Verilere göre bu eski cüzdanlardan toplamda 10 bin civarında Bitcoin çıkışı gözlemlendi. Fakat bu Bitcoin hareketlerinin hepsinin sat sat amaçlı olduğu söylemek oldukça güç duruyor. Birkaç gün içerisinde gerçekleşen 10 bin Bitcoin’lik hareketin çoğunluğunun borsalara değil de farklı cüzdanlara transfer edildiği biliniyor. Tüm kripto para piyasası üzerinde yaşanan fiyat hareketliliklerine tepkisiz kalamayan balinaların yatırımlarını çeşitlendirmek amacıyla mı yoksa risk azaltıp ellerindeki varlıkları azaltmak amacıyla bu transferleri gerçekleştirdikleri ilerleyen zamanlarda daha da netlik kazanacak gibi görünüyor.

Geçmişteki veriler incelendiğinde bu tür balina hareketliliklerinin ardından kısa süreli de olsa yükseliş dalgalarının geldiği görülüyor. Yine de bu kısa süreli yükseliş ya da yatay yönlü hareketliliklerin zaman en yenirasında fiyat üzerinde düşüşler yaşandığı gerçeği de gözlerden kaçmıyor.

Her ne görecek şekilde bu denli eski cüzdanlardan Bitcoin çıkışları genellikle yatırımcılar üzerinde kapitülasyon şüphesini tetiklese de, söz meselesu Bitcoin hareketliliğin küçük hacimlerde gerçekleştiği gözden kaçmıyor. Daha önceki süreçlerde 100 bin Bitcoin‘in günler içinde farklı eski balina cüzdanlarından harekete geçtiğini hatırlarsak, 10 bin adetlik bu hareketliliğin devede kulak ktopladığı söylenebilir.