Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Önemli tanık Terra meclis soruşturmasına katılım sağlayamadı


Risk sermayesi şirketi Hashed’in CEO’su ve daha önce Terra’ya (LUNA) yatırım yapmış olan Kim Seo-joon, Terra’da yaşanan çöküşün ardından Güney Kore Ulusal Meclisi’nin Siyasi İşler Komitesi’nde bulunmamasından dolzamanı “aşırı stresli” olduğunu belirtti. 

Korea Economic Daily’nin 24 Ekim zamanli makalesine göre, Kim Seo-joon, Terra’nın konumel para biriminde 40 milyon abd parasıın havaya uçtuğu ve kötü bir şöhrete sebep olduğu olayları daha iyi anlamak için Güney Kore parlamentosunun en yeni soruşturmasında konum almak üzere seçilen altı kişiden biriydi. 

Kim Seo-joon tarafından yazılan bir mektuba göre, Seo-joon, Terra’nın konumel token’ı LUNA’da yaşanan çöküşün ve stablecoin’i TerraClassicUSD’in (USTC) sabit değerini kaybetmesinin ardından şiddetli bir şekilde psikolojik şiddet gördü. 

Kim Seo-joon’un mektubunda şunlar yazıyordu: 

“Terra’da çöküş meydana geldiğinden bu yana, büyük bir zihinsel baskı sebebiyle anksiyete bozukluğu yaşıyorum.” 

Seo-joon, Ulusal Meclise sunulan mektuba ek olarak, 29 Temmuz zamaninden bu yana hastaneye kettirıldığını ve psikiyatrist tedavisi gördüğünü belirten bir bilirkişi görüşü ve tıbbi raporu da ekledi. 

Uzmanların görüşüne göre, ilaç ve rehberlik tedavisi, “şu anda duygusal olarak stabiliteye ihtiyaç duyan” Seo-joon’ın durumunu daha da kötüleştirecek. 

Seo-joon, Bloomberg ile ağustos zamanında gerçekleştirdiği bir röportaja göre, Hashed, 30 milyon adet LUNC token’ına sahip olduğundan yaşanan çöküşle birlikte 3,6 milyar abd parası zarara uğradı. 

Güney Kore merkezli Bithumb borsasının başkanı Lee Jung-hoon, Ekim zamanının işe koyulrında 6 Ekim’de gerçekleştirilen parlamento oturumuna katılmadı. Lee Jung-hoon da, parlamento oturumuna anksiyete bozukluğu sebebiyle katılamadığını belirtti. 

İlginizi çekebilir: Güney Koreli yetkililer Terra çöküşüyle bağlantılı 15 kuruluşa baskın düzenledi: Rapor 

Soruşturmanın birçok aşamasında çağırılan tanıkların arasında Bithumb borsasının büyük hissedarlarından Kang Jong-hyun, Güney Kore’nin büyük kripto borsalarından biri olan UpBit ve Dunamu CEO’su Lee Seok-woo, Chai Holdco’nun yöneticisi Shin Hyun-sung ve Terraform Labs kurucu ortağı Daniel Shin konum etti. 

Terra CEO’su ve kurucu ortağı Do Kwon ise, Kore’nin Siyasi İşler Komitesi tarafından sorgulanmak üzere davet edilmedi. Kolluk etkilileri, küresel çapta Do Kwon’un nerede olduğuna dair izini sürmeye devam ediyor.