Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
OTC işlemden dolzamanı hapis cezasıyla yüzleşen Bitcoin kişisisı topluluğu söyledi


“Doctor Bitcoin” veya “Rizzn” takma adlarıyla da bilinen Mark Alexander Hopkins, sosyal medya takipçilerine hapis cezası alacağını duyurduktan devamında, eşler arası Bitcoin işlemlerinin “federal suç” olduğunu söyledi.

Hopkins, pazar günü paylaştığı gönderi dizisinde gerekli lisanslara sahip olmadan kripto işletmesi yönettiği suçlamasını kabul ettiği için Texas’ta 6 aydan 15 aya görecek şekilde hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Rizzn’e göre, ABD Mali Suçları Önleme Ağı (FinCEN), ilk olarak 1992’de yürürlüğe giren 18 U.S.C. 1960 adlı yasanın 2019 yorumunu kullanarak özülerini “yasa dışı para transfer şirketi yönetmek” ile suçladığını iddia etti.

Rizzn, “Bu durum, herhangi bir zamanda eşler arası (yani borsalar haricinde bir yol ile) kripto alım satımı yapan herkesin, yasanın mevcut yorumuyla sorumlu olabileceği anlamına geliyor. Yani bu, uygulamada hepsini kapsayan işlemleri kapsayacak bir yasa. İlk olarak bir dolandırıcılığın elebaşı olduğumdan şüpheleniliyordu. Olmadığım anlaşıldığındaysa, Bitcoin’lerimi satmak için federal düzeyde kzamanıt ettirmadığımı gerekçe göstererek kolayca bir dosya oluşturdular,” diye açıkladı.

2011’den beri kripto alanında olduğunu söyleyen Bitcoin kişisisı, 2019’da yapılan tezgah ardü (OTC) yüz binlerce işlemden yalnızca birini gerçekleştirdiğini, o sırada yatırım grubuna dahil olan kötü niyetli bir kişinin ise yasa dışı piyangodan eriştiklarını Bitcoin (BTC) satın alarak aklamaya çalıştığını belirtti. Rizzn, suça karıştığını bilmedikleri bu kişi adına itibarı paradan kriptoya dönüşüm gerçekleştirdiklerini fakat bunun en yeniucunda ABD’li yetkililerin radarına girdiklerini söyledi.

“Ekim 2019’da evime baskın düzenleyen 15 silahlı FBI ajanıyla tam iş birliği ettim. 2020’deki baskından devamında ise kriptodan anlayan bir avukat bulamadım […] Bana 18 USC 1960 kapsamındaki suçlamzamanı kabul edersem, ailemin aleyhine hepsini kapsayan eylemlerden vazgeçileceği söylendi.”

Rizzn, Bitcoin satıcısı olarak FinCEN’e kzamanıtlı olduklarını fakat adalet bakanlığının yasa dışı işlemlere dahil oldukları gerekçesiyle özülerini hala hedef ettiklarını duyurdu.

“Asıl dikkat edilmesi gereken nokta şu: Ben hiç kimseyim,” diyen Rizzn, şöyle devam etti:

“Ben Ross değilim. Karanlık ağa girmedim. Edward değilim. NSA için çalışmadım. Julian da değilim. Devlet sırlarını sızdırmadım. Yalnızca ortada kalan sıradan bir Bitcoin kişisisıyım.”