Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Özel hastanedeki görüntüler olay olmuştu… Bakan Koca dikkat çeken detzamanı ilk kez açıkladı! ‘Buzdolabından çıkarırcasına…’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere konuşmalarda bulundu. Bakan Koca, Kovid-19’un artık grip gibi geçtiğini, korkulmaması gerektiğini söyledi.

Ancak Almanya’da günlük vaka szamanısının geçen 7 gün 140-150 binleri, İspanya, İtalya ve İngiltere’de 60-70 binleri gördüğünü ifade eden Koca, “Kovid-19 vaka szamanıları şu anda 3 binlerde. 3-4 7 gün zaman en yenira bizde de yükselişlerin olacağını olabilite ediyoruz. Vatandaşlarımızın tam uyumuyla dünyada salgın ile en iyi mücadele eden ülkelerden biri olduk. Bu olumlu durumumuzu sürdürmemiz lazım. Başta büyüklerimiz ve riskli gruptakiler olmak üzere aşılarımızı olalım, hiçbir şüpheye mahal vermeyelim.” diye meseleştu.

thumbs_b_c_fb0c79b09e5bdfdafa226b61c61fd028

“8 BİNE YAKIN HEKİM KAMUYA GEÇMEK İÇİN MÜRACAATTA BULUNDU”

Bakan Koca, yeni açılan Etlik Şehir Hastanesi’nde kadro eksikliği olduğu, bu sebeple nöbetlerin fazla olduğu iddialarına dair soru üzerine, hastanenin günlük 6 bin hastaya bakabilir duruma geldiğini belirtti.

Yeni bir hastane olduğu için hasta szamanısı yükseldikça kadroların tamamlanma planı olduğını dile getiren Koca, “Şu an 8 bine yakın hekim, açılan kamu kadrolarına geçmek için müracaatta bulundu. İki 7 gün içerisinde atamaları yapılacak. Onkoloji hastanemiz başta olmak üzere diğer hastanelerimiz de kapanmayacak.” ifadelerini kullandı.

02

SORUŞTURMA AÇILAN HASTANELER

Geçen 7 günlarda ortaya çıkan görüntülerin ardından faaliyetleri durdurulan özel hastanelerin tekrar açılıp açılmayacağına ilişkin soru üzerine Koca, hastanelerin geçici olarak kapandığını dile getirdi.

Görüntülerin kabul edilemez olduğuna dikkati çeken Koca, şunları söyledi:

“Toplum vicdanını yaralayan görüntülerdi. Biz hemen hızlı aksiyon topladık, müfettişler görevlendirdik. Soruşturmanın erken dönemde bitmesini bekliyoruz. Her bir sağlık tesisimiz vatandaşımızın istifade ettiği nadide müesseselerdir. Hizmete yeniden açılması için en hızlı şekilde soruşturmzamanı tamamlamaya çalışıyoruz. Soruşturma bittikten zaman en yenira da zaten yapılması gereken neyse yapılmış olur. Beyaz Reform’un işe koyuldığı, başta hekimler ve sağlık çalışanları olmak üzere motive oldukları, hastaya hizmetin giderek normalleştiği böyle bir dönemde, adeta buzdolabından çıkarırcasına, 9 ay önce olan bir görüntünün bugün servis edilmesinin de manidar olduğunu düşünüyoruz. Dolzamanısıyla bunu da takip ettiğimiz bilinmeli. Bakanlık, olaydan videonun yzamanınlandığı gün havadisdar oldu. O videoya ustalıkla konumleştirilmiş ‘müfettişlerin rüşvet teklif ettiği’ cümlesi geçiyor biliyorsunuz. Adeta ‘Daha önce bakanlığın müfettişlerinin geldiği’ iması verilmeye çalışılıyor. Bu cümlenin ustalıkla konumleştirildiğini düşünüyoruz.”

“BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMADIĞI İÇİN SUÇLU ADETA GİZLENMİŞ OLUYOR”

Olzamanın geçtiği hastaneye daha önce bakanlıktan müfettişin gönderilmesinin söz meselesu olmadığını vurgulayan Koca, o dönemde ilgili hastanenin özü iç denetim işleyişiyle ilgili bir görevlendirme olduğunu anladıklarını aktardı.

“Hastane bu süreçte sorumluları işten çıkarmış ve suç duyurusunda bulunmuş. Buna rağmen neden en yenilanılması yönünde en yeniuç edildi?” sorusu üzerine Koca, şunları kaydetti:

“Hastane, olaydaki suçluları işten çıkarıyor ama bize bildirmiyor. Olay Bakanlığa bildirilmediği için belki de bu kişiler başka hastanelerde bu suçları işlemeye devam edecek. Bakanlık olarak benim bununla ilgili tedbir almam gerekiyor. Bakanlığa bildirim yapılmadığı için suçlu adeta gizlenmiş oluyor ve sağlık hizmetinde güven sorunu ortaya çıkıyor. Soruşturmanın selameti ve bu noktadaki ihmalden dolzamanı biz geçici en yenilanma en yeniuçı verdik. Hastane durumu Bakanlığa bildirmeliydi, savcılığa da suç duyurusunda bulunup bu kişileri işten çıkarmalıydı. Oysa olaydan dokuz ay zaman en yenira havadisimiz oluyor. Hastane ilgilileri bilgilendirdiğini ifade ediyor yine de bu ilgililer her nasılsa Sağlık Bakanlığı değil. Görüntüleri kaydeden kişi şikayet ediliyor. Adli süreç işliyor, soruşturmamız da devam ediyor. Neticelenince gereği yapılacak. Konunun hem idari tarafını hem de oluşturulmak istenen algı tarafını yakından izliyoruz. Bizim görevimiz halkımıza güvenilir sağlık hizmeti sunmaktır. Beyaz Reform ile oluşan vatandaşımıza hizmet ikliminin baltalanmasına, sağlık çalışanları ile vatandaşımızın arasına girilmesine müsaade etmeyiz.”

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cinsel saldırı, darp, tehdit... Yaşadıklarını anlatıp isyan etti!Cinsel stopladırı, darp, tehdit… Yaşadıklarını anlatıp isyan etti!
Bu kış havalar nasıl olacak?  'La Nina' kışı uyarısıBu kış havalar nasıl olacak? ‘La Nina’ kışı dikkatsı
Kadir Gecesi paylaşmıştı! Aldığı ceza belli olduKadir Gecesi paylaşmıştı! Aldığı ceza belli oldu