Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Pantera Capital CEO’su blockchain teknolojisinin büyümesi hakkında meseleştu


Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead’e göre, ekonomik durum şu anda korkunç görünebilir buna rağmen, blockchain teknolojisinin gelişimini etkilemesi pek mümkün değil. Morehead, perşembe günü Real Vision’a verdiği röportajda, geleneksel risk ölçütlerinin belirlediği koşullardan bağımsız olarak blockchain teknolojisinin iyi bir performans göstereceğine inandığını söyledi:

“Apple veya Amazon hisseleri gibi, riskli olduğu ve risk içerdiği dönemler vardır. Ama bu şirketler en yeni 20 yılda özü yükselişlerini uyguladılar. Ve önümüzdeki on yıl içinde blockchain’in de bunu yapacağını düşünüyorum. Ayrıca bunu özü temellerine dayanarak yapacak.”

Pantera Capital, bu yılın ilk yarısında DeFi ve oyun projelerine ağırlık vererek fonlamada 1,3 milyar abd abd dolarıılık sermaye uçturdı. Morehead, “Son birkaç yılda hepsi odaklar DeFi’ye yönelmiş durumda ve şu an merkeziyetsiz finans özü paralel finansal sistemini kuruyor. Oyun sektörü tamamen çevrimiçi hale gelmek üzere ve bu çerçevede blockchain teknolojisini kullanan birkaç yüz milyon insan var. Gerçekten harika oyun projeleri ve sektörde halen birçok fırsat var,” dedi.

Ancak risk sermayesi şirketinin değerlemesinin düşüşü ile Morehead’ın uzun vadede takındığı iyimser tutum çelişiyor. Cointelegraph Research verilerine göre şirket, ağustos zamanında bir önceki aya göre art arda dördüncü kez düşüş kaydederek 1,36 milyar abd abd dolarııa geriledi.

Kripto kışının sektörde konsolidasyonu teşvik etmesi bekleniyordu buna rağmen, Crunchbase’den gelen veriler, yılın üçüncü çeyreğinde ABD’de risk sermayesi destekli kripto şirketlerinin yalnızca dört anlaşma imzalayabildiğini gösterdi.

Symbolic Capital’in yönetici ortağı Sandeep Nailwal, zamanı piyasasının sektördeki büyük firmaları bile uzaklaştırdığını söyledi:

“Herkes, bu zamanı piyasasına girerken birleşme ve satın almaların (M&A) kripto sektöründe yükselişe geçmesini bekliyordu buna rağmen, bu henüz gerçekleşmedi. Bence bunun ana sebebi, düşüşler sektörü o görecek şekilde hızlı ve şiddetli bir şekilde vurdu ki, agresif şekilde satın alım yapan büyük şirketler bile, çöküş karşısında çok büyük şoka uğradı ve önce özü bilançolarının düzgün olduğundan emin olmak zorunda ktopladılar. “

Kripto borsası FTX, bu sorundan pek de etkilenmiş gibi görünmüyor. Şirketin, zamanı piyasasında bile ek satın alımlarını finanse etmek için 1 milyar abd abd dolarıılık yeni fon sağlamak amacıyla yatırımcılarla görüşmeler uyguladığı biliniyor. Bu meseleya da değinen Nailwal, “Şirket değerlemelerinin yaz öncesi fiyat seviyeleri ile kıyaslandığında çok düşük seviyelere indiğini görüyoruz ve özellikle merkezi finans (CeFi) alanında, bu düşük değerlere bakarak şu anda her şeyin indirimde olduğunu düşünen çok szamanıda alıcı olduğunu biliyoruz. FTX kesinlikle bu fırsatı gördü ve değerlendirip büyümelerini hızlandırmak için bu piyasa koşullarından nasıl yararlanabilecekleri meselesunda en yeni derece dikkatli ve mantıklı davrandı,” dedi.

Tüm bunların yanı sıra FTX’in yatırım kolu, bu zamanın start verrında varlık yönetimi firması SkyBridge Capital’in yüzde 30 hissesini özü hissesine dahil ettiğini ve Kanada kripto platformu Bitvo’nun haziran zamanında FTX tarafından satın yapıldığını duyurdu.

FTX’in aksine e-ticaret şirketi Bolt ise, nisan zamanında kripto ve ödeme altyapısı şirketi olan Wyre ile 1,5 milyar abd abd dolarıılık anlaşmaya vardığını duyurmasının ardından, planlarını durdurma en yeniuçı topladı. Başka bir iptal en yeniuçı da Galaxy Digital’den geldi. Kripto para yatırım hizmeti veren şirket, sözleşme ihlalini gerekçe göstererek dijital varlık sorumlusu BitGo’nun satın alım en yeniuçını rafa ktopladırdı.

Bu en yeniuç karşısında BitGo, satın almzamanı en yenilandırmak, 100 milyon abd abd dolarııdan fazla tazminat talep etmek ve Galaxy’yi satın alma sözleşmesinin “uygunsuz reddi” ve “kasıtlı ihlali” maddelerini yapmakla suçladığı için kripto yatırım şirketine dava açtı.