Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Pick n Pay, Bitcoin ödemelerinin pilot testlerini hızlandırdı


Cape Town, Güney Afrika merkezli mağazacılık zinciri Pick n Pay, yakında Bitcoin ödemeleri kabul etmeye işe koyulyacak.

Güney Afrika, Nijerya ve Namibya gibi sekiz Afrika ülkesinde 2.000’e yakın mağazası bulunan Pick n Pay, Business Insıder Güney Afrika’nın 1 Kasım günli havadisine göre Bitcoin Lightning Network’ü entegre edecek. 

Lightning Network, Bitcoin işlemlerini zincir dışına taşıyarak düşük ücretli ve hızlı işlem imkanı sunan bir lakonum-2 ölçeklenme çözümüdür. Neredeyse anlık işlemler ile mikro ödemeleri mümkün kılan bu çözüm, özellikle de ticari işletmelerde kullanım alanı buluyor.

Lakonum-2 çözümünü Western Cape’teki 10 mağazasında beş aydır deneyen Pick n Pay, pilot projenin kapsamını genişletiyor. Business Insıder’a göre, Bitcoin ödemelerini kabul edecek mağaza szamanısı 39’a çıkarıldı.

Pick n Pay’de Bitcoin ile yapılan ödemelerin 30 saniyeden kısa sürede tamamlanacağı ve yaklaşık 70 cent işlem ücreti yansıtılacağı belirtiliyor.

BTC ödemesi yapmak isteyenlerin Bitcoin Lightning destekli bir cüzdan uygulaması kullanıyor olması gerekiyor. Devamında ise BTC ve konumel para birimleri arasındaki dönüşümler için iş birliği yapılan CryptoQR’ın tarzamanıcı uygulamasına bağlanılması gerek. Müşteriler sat sat noktalarındaki QR kodu okutarak alışverişi tamamlayabiliyor.

Pick n Pay, Bitcoin ödeme desteğini önümüzdeki aylarda hepsini kapsayan mağazalarında işe koyultmzamanı planlıyor.