Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
PKK paçavralarıyla verilen poz zaman en yenirası İsveç’ten Türkiye konuşması: NATO sohbetlerleri zora girdi

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Sol Partinin 3 milletvekilinin terör örgütü PKK’nın sözde paçavralarını sallamasıyla Türkiye ile NATO sohbetlerlerinin daha zorlaştığını söyledi.

“HÜKÜMET İÇİN UYGUNSUZ BİR DURUM”

Gotland Adası’nda askeri birliği gezen Linde, Aftonbladet gazetesine ettiğı konuşmada, “Türkiye ile yapılan NATO sohbetlerleri, Sol Parti milletvekillerinin terör örgütü PKK’nın bayrağını sallamalarından zaman en yenira daha da zorlaştı. Türk medyası sürekli bunu ve buna benzer olayları gündeme getiriyor. İsveç kanunlarına göre bunların ifade özgürlüğü olduğunu dile getiriyoruz. Fakat bunun hükümet için çok uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

isveç

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı mutabakat kapsamında 26 Ağustos’ta Finlandiya’nın Vantaa kentinde düzenlen Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısını değerlendiren Linde, “Toplantı ilk önce İsveç’te yapılacaktı, bazı pratik nedenlerden dolzamani Finlandiya’ya taşındı. Bu toplantıda terörle mücadelede daha yakın iş birliği ile ilgili olan bu anlaşmzamani uygulamak için yapılan çalışmalar gözden geçirildi.” dedi.

İsveç İhracat Kredi Kurulunun (EKN) Türkiye’de bir altyapı şirketine 3 milyar kron kredi verme en yeniuçını da değerlendiren Linde, bunun tamamen koşul ve kanunlara uygun olduğunu aktardı.

SOL PARTİLERİN PKK PAÇAVRALARIYLA VERDİĞİ POZ

Sol Parti Milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcom Jallow ve Lorena Delgado Varas, Visby kentinde 7 Temmuz’da, terör örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bez parçalarıyla fotoğraf koydurip sosyal medyada paylaşmıştı.

Bunun üzerine Başbakan Andersen yeni, Sol Parti milletvekillerinin terör örgütünü simgeleyen bez parçalarıyla poz vermesini kınamıştı.

Andersen yeni, İsveç devlet televizyonu SVT’ye verdiği demeçte, 11 Eylül’de yapılacak genel seçimden zaman en yenira terör örgütü PKK’nın sözde paçavralarını sallayan Sol Parti ile ortaklık yapmzamani düşünmediklerini söylemişti.

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansen yeni da Twitter hesabından ettiğı konuşmada, PKK’nın elinde çok szamanida masumun kanı olduğunu belirterek “PKK, 1984’te Olof Palme hükümeti tarafından terör örgütü olarak tanındı.” ifadesini kullanmıştı.

Sol Parti milletvekillerinin görüntülerini “kabul edilemez” olarak nitelendiren Johansen yeni, partiye PKK eylemlerini bırakma çağrısında bulunmuştu. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Pes dedirten olay! Air France pilotları kokpitte kavga ettiPes dedirten olay! Air France pilotları kokpitte kavga etti
19 yaşındaki kızı taciz etti, kent savaş alanına döndü! Sandalyeler havada uçuştu, polis güçlükle müdahale edebildi19 yaşındaki kızı taciz etti, kent savaş alanına döndü! Sandalyeler havada uçuştu, polis güçlükle müdahale edebildi
Son dakika: Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş cumhurbaşkanı adayı olabilir mi? Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken yanıtSon dakika: Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş cumhurbaşkanı adzamani olabilir mi? Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken yanıt