Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Popüler Sunucu Jim Cramer Kripto Paralarda Yaşanan Pump-Dump Olaylarına Sert Çıktı: SEC’yi Göreve Çağırdı

Reyting rekorları kıran ABD’li popüler sunucu Jim Cramer, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) kripto paralar üzerinde yaşanan dolandırıcılıklara karşı bir an önce harekete geçmeleri meselesunda dikkat.

CNBC’de Mad Money adlı programın sunucusu olan Jim Cramer, 18 Ağustos‘ta ettiğı bir program sırasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) kripto paralar üzerinde yaşanan pump ve dump olaylarının önüne geçmeye davet etti. Söz meselesu içi boş volatil hareketlerin yatırımcılara büyük zararlar verdiğini dile getiren Cramer, bu durumun ABD’li politika yapıcıların ilgilenmesi gereken en önemli meselelardan bir tanesi olduğunun altını çizdi.

Özellikle yaklaşık 1 senedir devam eden düşüş süreci boyunca “foyaları ortaya çıkan” çok fazla kripto para projesinin bu piyasada konum ettiğı biliniyor. Piyasaya sürülüş süresince kurucuları tarafından onlarca vaat ile pohpohlanan fakat devamındasında içi boşaltılıp “vurgunla” en yeniuçlanan bu projelerin artık bir şekilde önlenmesi gerekiyor. Carmer, dün yzamaninlanan programında “SEC’in bu hedefleri agresif bir şekilde takip etmesinin hayati olduğunu düşünüyorum” ifadelerine konum verirken yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesi meselesundaki fikirlerini yineliyor.

Cramer geçtiğimiz temmuz zamani start verrında, kripto para piyasalarının mzamanis-haziran zamanindaki düşüş trendini koruyacağını ve daha derin yaralara yol açacağını olabilite etmişti. Onun bu olabiliteinden devamında piyasalar kısa süreli bir yükseliş trendine girmiş olsa da bu sabah  saatlerinde Bitcoin (BTC) fiyatı %8 civarında hızlı bir düşüş sergilekonumek 21.400 abd abd dolarıı seviyelerine görecek şekilde geriledi.

Bitcoin, bu yazının kaleme yapıldığı esnada günlük %6,40‘lık bir düşüş oranıyla 21.700 abd abd dolarııdan piyasalarda işlem görüyor.