Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Potansiyel FTX satın alımı sürecinde düzenleyici incelemeye hazırız


“CZ” olarak da bilinen kripto borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, kişisiları, FTX’i satın alma niyetinin küresel düzenleyicileri incelemeye davet edebileceği meselesunda dikkat ve firmanın hazır durumda olduğunu belirtti.

CZ, 9 Kasım’da paylaştığı hepsini kapsayan Binance çalışanlarına yönelik bir mektubu da içeren tweet’te, bir başka büyük kripto borsası satın alma anlaşmasının çalışmaları sürmesine rağmen, düzenleyicilerin muhtemelen borsaları daha fazla incelemeye tabi tutacağını ve işletme lisansı almgüni zorlaştıracağını söyledi. CEO öte yandan anlaşma FTX’in batmasıyla en yeniuçlanırsa, bu durumun Binance için bir kazanç değil, tam tersine kripto sektörü için bir zarar olacağını da konuşmalarine ekledi.

Binance CEO’su, “İnsanlar artık sektördeki en büyük oyuncular olduğumuzu düşünüyor ve bu nedenle bize daha fazla stopladıracaklar. Açık olmaya ve ters yönde esen rüzgarların üzerine gitmeye alışkınız. Aslında, söz meselesu incelemeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Şeffaflığımızı, rezerv kanıtlarımızı, sigorta fonlarımızı vb. önemli ölçüde artırmalıyız. Sektörde, önümüzdeki süreçte bundan çok daha fazlasına şahit olacağız.”

CZ, 8 Kasım’daki Twitter’daki paylaşımında FTX’in, önemli bir likidite sıkışıklığı sebebiyle Binance’e yardım talebinde bulunduğunu ve bunun en yeniucunda da borsanın, FTX’İ satın almak için bağlgünicı olmayan bir niyet mektubu imzaladığını duyurdu. Zhao öte yandan Binance’in bu durumu gerçek zamanlı olarak değerlendirdiğini ve anlaşmadan her an çekilebilme imkanına sahip olduğunu da konuşmalarine eklemişti.

FTX’in konumel tokeni​ (FTT), söz meselesu potansiyel anlaşma havadislerinin ardından önemli fiyat oynaklıkları kaydetti ve 8 Kasım’daki 19 birimlık seviyesinden yazının ygünimlandığı esnada gezindiği 4,71 birim seviyelerine görecek şekilde düştü. CZ, çalışanlara yönelik paylaştığı mektupta Binance ekibini FTT alıp satmamaları meselesunda dikkat.

CZ, “Kendimizi bankalardan bile daha zirve bir standartta tutmamız gerekiyor. Yıllardır defalarca söylediğim gibi fiyatları görmezden gelin. Başımızı eğelim ve insanların kullandığı ürünleri oluşturmaya odaklanalım” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: Binance CEO’su: “FTX krizinden iki büyük ders çıkarılmalı”

CZ’nin düzenleyicilerin incelemesini benimsemeye istekli olmasına rağmen, yetkililerin anlaşmanın gerçekleşmesini durdurmak için harekete geçip geçmeyeceği belirsiz. Çünkü Binance, anlaşmanın gerçekleşmesi halinde muhtemelen küresel kripto piyasasının ezici bir çoğunluğuna sahip olacak. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu sözcüsü ise Cointelegraph’a ettiğı konuşmada, düzenleyici kurumun gelişmeleri takip ettiğini söyledi.