Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Prof. Dr. Naci Görür seçimleri hatırlatıp aciliyet bildirdi: ‘Asıl beka meselesi bu’

Büyük Marmara depreminin yıldönümüne günler kala Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den olası İstanbul depremi için dikkat geldi. Türkiye’nin önündeki büyük tehlikeye dikkat çeken Prof. Dr. Görür depremin beka sorunu olduğunu vurguladı. Gündem kalabalığından dolzamanı büyük tehlikenin göz ardı edildiğini söyleyen Prof. Dr. Görür, ‘’Arkadaşlar, biraz dertleşelim. Gerek İstanbul’un gerekse başka konumlerin depreme hazırlanması meselesunda en yeniuçlı ve ikna edici bir ses ne hükümetten ne de muhalefetten geliyor. Bir birleriyle yarışırcasına sorunlara sahip çıkan ve vaadlerde bulunan siyasiler deprem meselesunda sessiz. Böyle bir beka sorununda sessiz olmaları anlamlı. Bu meseleda topa girmek işlerine gelmiyor olmalı. Belki de göze görünür işlere talip olmak iktidar için daha kestirme bir yol olarak görülüyor’’ dedi.

‘UNUTMAYIN SEÇMEMİN DEDİĞİ OLUR’

Naci Görür, Türkiye’nin önünde çok ciddiye alınan bir seçim olduğunu bu seçimin yüzbinlerce insanın can güvenliği seçimi olduğunun altını çizerek ‘’Önümüzde çok ciddiye alınan bir seçim var. Yüzbinlerce insanımızın can güvenliğini… Dile dahi getirmeyip bu meselenun üzerini örten siyasilere, hangi partiden olursanız olun can güvenliği talebinizi iletin, eğer tepki alamazsanız sandıkta gereğini yapacağınızı belirtin. İnanın bu en etkili yoldur. Önümüzde yaklaşık bir yıl var. Unutmzamanın seçmenin dediği olur’’ ifadelerini kullandı.

3

‘ARTIK UZATMALARI OYNUYORUZ’ DEMİŞTİ

Görür daha önce de uyguladığı duyurularda 2030’a görecek şekilde İstanbul Depremi’nin gerçekleşme olasılığını yüzde 64 olarak açıklarken, İstanbul’da en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehlikesi olduğunu ve 2022 yılına gelindiğine göre artık uzatmaların oynandığını ifade etmişti.

İSTANBUL’DA 48 BİN BİNA YIKILABİLİR

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İzmir’de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından resmi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında depremle ilgili olarak yapılan çalışmanın en yeniuçlarını yzamanınladı. Buna göre hazırlıksız yakalanıldığı takdirde 7.5 büyüklüğündeki bir depremde İstanbul ‘da 48 bin bina yıkılacak veya ağır hasar görecek. 194 bin bina orta ve ardü hasar alacak. Yolların yüzde 30’u kapanacak. 120 milyar TL ekonomik zarar yaşanacak.

4

6.7 MİLYON KONUT RİSK ALTINDA

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yıl dönümü vesilesiyle duyuruda bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, Türkiye Deprem Tehlike Haritasına göre nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlasının deprem tehlikesi zirve bölgelerde yaşamakta olduğuna dikkat çekerek “Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı incelediğimizde nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlasının deprem tehlikesi zirve olan bölgelerde yaşamakta olduğunu görüyoruz. Her yıl on binlerce yeni meselet yapılsa da nüfusun önemli bir oranının hâlen depreme dayanıksız eski yapılarda ikamet etmektedir. Ne zaman, nerede ve ne şiddette olacağını bilemediğimiz deprem, yeni acılara neden olmadan riskli yapıların acilen dönüştürülmesi gerekmektedir. Resmî verilere göre 6,7 milyon meselet risk altındadır. Yılda 100-200 bin adet meselet dönüşümü ile bu risk kısa vadede maalesef ortadan kalkmayacaktır” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İzmir'de damat dehşeti! 2 ölü 1 ağır yaralıİzmir’de damat dehşeti! 2 ölü 1 ağır yaralı
Türk bayrağını ateşe verdiler! Açıklama geldiTürk bayrağını ateşe verdiler! Açıklama geldi
Görüntüleri izleyen baba isyan etti: Bu toplum zararlısını bulunGörüntüleri izleyen baba isyan etti: Bu toplum zararlısını bulun