Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Putin’den dünygüni tedirgin eden konuşma! ‘Karşılık veririz’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali zaman en yenirası İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılma en yeniuçı almıştı. İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi zaman en yenirasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den dünygüni tedirgin eden bir konuşma geldi. Eskiden onlar için herhangi bir tehdit bulunmadığını belirten Putin, “Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı meseleşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız” dedi.

thumbs_b_c_b97802df9f0288cae685d4f2063cf883

“BİZİ ENDİŞELENDİRECEK BİR ŞEY YOK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde başkent Aşkabat’ta düzenlenen 6. Hazar Denizi Ülkeleri Liderler Zirvesi’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtırgüni değerlendiren Putin, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya ile sorun yaşamadığını belirterek, “Ne toprak sorunumuz ne de anlaşmazlıklarımız var. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği meselesunda bizi şüphelendirebilecek bir şey yok.” dedi.

“KARŞILIK VERMEK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Öte yandan, Putin, iki ülkenin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğu dikkatsında bulunarak, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı meseleşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız. Bu bariz olan bir şey ve bunu net şekilde anlamaları gerekiyor.” şeklinde meseleştu.

Ukrayna ile sorun yaşadıklarını belirten Putin, “Ukrayna ile durum tamamen farklıdır. Finlandiya ve İsveç’te buna benzer bir şey yok. Bu tamamen farklı bir durum. İsveç ve Finlandiya istiyorsa NATO’ya katılsınlar.” ifadelerini kullandı.

“NATO’nun Soğuk Savaş’ın kalıntısı olduğunu” belirten Putin, “NATO, ABD’ye dış siyasetinin bir enstrümanı olarak uydularını özüsinin buyruğu altında tutmak için lazımdır.” dedi.

UKRAYNA AÇIKLAMASI: DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Rusya ve Ukrayna arasında 4 aydan fazla devam eden savaşa değinen Putin, “Ukrayna’daki hedeflerimiz değişmedi. 24 Şubat sabahı halka açık şekilde hepsi ülkeye ve hepsi dünyaya her şeyi söyledim. Buna ekleyeceğim bir şey yok. Değişen bir şey yok.” konuşmasını onayladı.

Ukrayna’da her şeyin planladıklarına göre yürüdüğünü belirten Putin, askeri eylemlerinin en yenilandırılması meselesunda gün vermek istemediğini söyledi.

Ukrayna’nın Poltava bölgesinde bulunan Kremençuk kentindeki Amstor Alışveriş Merkezi’nin vurulmasına da değinen Putin, “bunun bir terör stopladırısı olmadığını ve patlamanın orada gerçekleşmediğini” savundu.

Putin, “Rus ordusu hiçbir sivil hedefi vurmuyor. Buna gerek yok. Neyin nerede bulunduğunu tespit etmek için hepsi imkanlara sahibiz. Uzun menzilli zirve hassasiyetli silahlarla hedeflere ulaşabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

JOHNSON’A YANIT: THATCHER ARJANTİN’E KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

İngiltere Başbakanı Boris Johnen yeni’un “Rusya Devlet Başkanı kadın olsaydı, savaş olmazdı” yönündeki konuşmasını değerlendiren Putin, “eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’in Falkland Adaları için Arjantin’e karşı savaş start verttığını” anımsattı.

Putin, “Bir kadın savaşı start vertma en yeniuçı topladı. Falkland Adaları nerede ve İngiltere nerede? Bunun sebebi, emperyalist hırslar ve emperyalist statünün onaylattırılmasıdır. Bu nedenle mevcut İngiltere Başbakanı’nın bugün olanlarla ilgili atıfları yanlıştır.” dedi.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bölgede infial yaratmıştı! 2016'daki Afrin katliamının failleri yakalandıBölgede infial yaratmıştı! 2016’daki Afrin katliamının failleri yakalandı
Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun Erdoğdu CHP'den istifa ettiAykut Erdoğdu ve Tuba Torun Erdoğdu CHP’den istifa etti
NATO zirvesine damga vuran olayNATO zirvesine damga vuran olay