Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rarible, yeni Web3 toplama araçlarını tanıttı


Ethereum tabanlı NFT Rarible, 20 Ekim’de platform yükseltmesi Rarible 2’ye duyurdu.

NFT pazarı, Web3 alanından NFT’leri sergilemek için yeni toplama araçları sunduğunu belirtiyor. Kullanıcılar, bu sayede Rarible, OpenSea, LookRare, X2Y2 ve Sudoswap’tan Ethereum tabanlı dijital varlıklara göz atabilecek veya satın alabilecek.

Rarible baş strateji sorumlusu ve kurucu ortağı Alex Salnikov, Cointelegraph’a ettiğı duyuruda şu anda sahip olduğumuz NFT platformlarının “silolanmış” olduğunu ve bunu değiştirmenin yolunun toplama olduğunu söyledi.

“Kullanıcıların tek bir arayüz üzerinden NFT’ler için en iyi fiyatlara erişebilecekleri açık bir ortam yaratıyoruz.”

Bu gelişme, DappRadar’ın yaklaşan NFT pazarkonumi savaşlarına işaret eden bir raporu paylaşmasının ardından gerçekleşti. DappRadar bu raporda, geçen yıl NFT toplgünicı platformları satın alan Uniswap ve OpenSea gibi Web3 alanındaki diğer büyük platformlardan bahsetti.

OpenSea ve Uniswap dış toplgünicıları satın alırken, Rarible ise hizmetlerini toplama tabanlı bir modele dönüştürdü. Raporda, bu tür satın almaların platformlar arasındaki doğrudan rekabeti tetikleyebileceğine değiniliyor.

İlginizi Çekebilir: OpenSea’den müjde: Toplu işlem imkânı sunacak!

Rarible öte yandan, ekosisteme katılım artırmak amacıyla kişisiların, ödüller ve teşvikler kazanmak adına pazarın RARI konumel tokenlerini kilitleyebilecekleri bir mekanizma da tanıttı. Salnikov da bu gelişmenin, platformun daha da merkeziyetsizleşmesine yönelik bir adım olduğunu söyledi.

“Ekosistemin bir devamındaki adımına kişisilar, en yeniuç veriyor. Rarible’ın geleceği meselesunda onların da söz hakkı var ve bunu, sadece fon veya NFT ile elde edemezsiniz.”

NFT pazarkonumlerinin konumelleştirilmesi, Web3 topluluğu içinde süregelen bir tartışma meselesudur. Twitter’daki pek çok kişi, OpenSea gibi piyasadaki önde gelen oyuncuların çok merkezi olduğunu dile getiriyor.

Başka bir kişisi ise MagicEden ve OpenSea gibi merkezi pazarkonumlerinin olmaması gerektiğini tweetledi.

Bu yılın start verrında siber güvenlik yazılım şirketi Check Point’in araştırma kolu, NFT pazarkonumi Rarible’da kritik bir güvenlik zafiyeti tespit etmişti. 

Söz meselesu güvenlik zafiyeti, pazarkonuminin yaklaşık iki milyon aylık aktif kişisisının çoğunun tek bir işlem ile hepsini kapsayan NFT’lerini kaybetmeleriyle en yeniuçlanabilecek düzeydeydi.