Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Risk fonları BTC’nin yıl en yeniunda 25 bin abd parasıın altında olmasını beklemiyor

Kripto risk fonu yöneticilerinin büyük çoğunluğu, yeni araştırmaya göre Bitcoin fiyatının yıl en yeniunda 25 bin abd parasıın altında olacağını düşünmüyor.

Büyük Dörtlü muhasebe şirketlerinden PricewaterhouseCoopers (PwC), “4’üncü Yıllık Küresel Kripto Risk Fonu Raporu”nda kripto risk (hedge) fonlarının 2022’deki durumuna ve bu fonlar arasındaki trendlere ışık tuttu.

CoinShares araştırmaları ve PwC’nin kripto ekibinin bulgularından yararlanılan rapora göre, kripto risk fonlarının 2020’de 3,8 milyar abd parası ölçülen yönetilen varlıkların toplam değeri, 2021’de yüzde 8 civarı artış göstererek 4,1 milyar abd parasıa ulaştı.

Kripto para alanında yatırım dışında hangi sektörlere hangi amaçlar ile yatırım onayladıkları ve hangi kripto paraları kullandıkları da sorulan fon yöneticileri, yüzde 86 oranında Bitcoin (BTC) gibi kripto paralara “değer saklama aracı” olarak yatırım onayladıklarını açıkladı.

Katılımcıların 78’i DeFi, yüzde 74’ü ise “altyapı” sektörlerine yatırım onayladığını belirtirken, bu sektörleri yüzde 51 ile “borsalar” ve yüzde 48 ile “eğlence” izledi.

Araştırma katılımcılarının yüzde 80’den fazlası piyasa değeri bakımından en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ether’e (ETH) yatırım yaparken, portföyünün en az yarısını BTC’ye zamaniranların oranı ise 2020’den 2021’e yüzde 56’dan yüzde 29’a geriledi.

BTC ve ETH’nin ardından en çok yatırım yapılan kripto paralar yüzde 51 ile Solana (SOL), yüzde 48 ile Polkadot (DOT), yüzde 45 ile Terra Classic (LUNC), yüzde 42 ile Avalanche (AVAX) ve yüzde 29 ile Uniswap (UNI) oldu.

Kripto fon yöneticilerine BTC fiyatının yıl en yeniunda ne olacağı olabiliteleri de soruldu. Nisan 2022’de sorulan BTC’ye ilişkin soruya, fon yöneticilerinin yüzde 42’sini oluşturan büyük bir kısmı 75-100 bin abd parası aralığı cevabını verdi.

En büyük ikinci grup olan 50-75 bin abd parası olabiliteinde bulunanlar ise yüzde 35’i oluşturuyor. BTC’nin 2022 en yeniunda 100 bin abd parasıın üzerinden işlem göreceğini düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 5 iken, mevcut durumda bulunduğu 25 bin abd parasıın altında olacağını düşünenlerin ise yok denecek görecek şekilde az olduğu görülüyor.