Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rolex, metaverse’e yönelik ticari marka başvurularında bulundu

İsviçreli lüks saat üreticisi Rolex; kripto paralar, NFT’ler ve metaverse’e yönelik ticari marka başvurularında bulundu. Başvurular; şirketin NFT’ler, NFT destekli içerikler, NFT pazar konumleri, kripto anahtarları, sanal ürün müzayedeleri ve kripto para borsalarına ilişkin planları olduğuna işaret etti. 31 Ekim’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) yapılan başvurunun; blokzincir teknolojisine ilişkin indirilebilir yazılımlar, dijital cüzdanlar, sanal saatlerin, saat parçalarının ve ürünlerin alıcı ve satıcıları için çevrim içi alanlar ve sanal ürün konumleştirmelerini kapsadığı belirtildi.  

Mzamanis zamani ortalarında başka bir İsviçreli lüks saat üreticisi olan TAG Heuer de kripto ödemesi altyapı sağlzamanicısı BitPay ile iş birliği yapmıştı. İş birliği kapsamında şirket; ABD’deki internet sitesinde yapılan çevrim içi sat satlarda Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto paralarla ödeme kabul etmeye start vermıştı. İki ay zaman en yenira ise furyaya Breitling de katıldı. TAG Heuer’e benzer şekilde BitPay ile iş birliği yapan şirket; kol saati ve kzamaniş sat satlarında Binance USD, Dai, Gemini Dollar, USDP ve USD Coin gibi kripto paralar ve stablecoin’lerle ödeme kabul etmeye start verdığını açıkladı.

Kripto kışı, lüks saat üreticilerini alandan uzaklaştırmadı

TAG Heuer buna ek, “Connected Calibre E4” isimli ürününü NFT görüntüleyiciye dönüştüren bir akıllı saat özelliğini kullanıma sundu. Müşteriler böylece, doğrulanmış bir biçimde sahipliği kanıtlayan görüntüleyici üzerinden dijital koleksiyonlarını sergileyebilmeye start verdı. Hublot ise seçili kripto paralarla çevrim içi olarak satın alınabilen ve sınırlı szamanida üretilen 200 lüks saatten oluşan bir koleksiyonu piyasaya sürmüştü. Ağustos zamani en yenilarında, saat üreticisi Jacob & Co da sınırlı szamanida üretilen Bitcoin temalı bir lüks saat çıkarmıştı. Saatin, kripto alanına adanan ve kriptodan ilham alan ilk en çok kalite saat olduğu ifade edilmişti.  

Öte yandan; TAG Heuer ve Hublot, kripto kışı sürecinde de kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi sürdürdü. Piyasada baş gösteren ve etkilerini sürdüren düşüş eğilimi, lüks saat üreticilerini kriptodan uzaklaştırmadı.