Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya Başbakanı, kriptoyla ilgili düzenleme talimatı verdi


Bir Rus Maliye Bakanlığı yetkilisi, şu anda hazırlanma aşamasındaki dijital para birimleriyle ilgili yasa tasarısı hakkında yeni ayrıntılar verdi.

Maliye Bakanlığı’nın Mali Politika Bölümü başkanı Ivan Chebeskov, pazartesi günü Moskova’da Rusya Uluslararası Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, yasa tasarısının altyapı ve madencilikle ilgili düzenlemeler içerdiğini buna rağmen, işletmelerin özü işe koyulrına çalışabilmesi için de birçok detaya konum verildiğini söyledi. Bunlara ek olarak Chebeskov, şu cümlelere konum verdi:

“Nasıl düzenlenmesi gerektiği henüz net değil. İşletmelere kripto para birimiyle ödeme yapma fırsatı veriyoruz buna rağmen, hangi kripto para birimlerinin kullanılacağı, karşı taraflarla nasıl röportajlar edileceği, hangi ülkelerle çalışılacağı meselesundaki çalışmalar sürüyor.”

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, 13 Eylül’de Maliye Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası, Federal Vergi Servisi, Federal Mali İzleme Servisi ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB)’ye 19 Aralık’a görecek şekilde uluslararası konumleşimlerde kripto para biriminin dolaşımını, madenciliğini ve kullanımını düzenleyen mevzuat hakkında uzlaşmaya varmaları meselesunda talimat verdi. Bu talimat içerisinde, kripto paraların yurtiçinde kullanımı hakkında herhangi bir madde konum almadı.

Chebeskov, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın bu talimat doğrultusunda kripto para birimi düzenlemesi hakkında yeni çalışmalara işe koyuldığını ve şu anda tasarıyla ilgili birkaç örnek metnin hazır olduğunu söyledi. Ayrıca madencilik meselesunun da tartışıldığını ve kurumların, diğer meselelara nazaran madencilik vizyonunda daha birbirine yakın fikirlere sahip olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir: Rus milletvekili, kripto ticareti için Moskova Borsasını işaret etti

Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, Rus ekonomisinde kripto para birimlerinin kullanımı meselesunda uzun süredir fikir ayrılığı yaşıyordu ve Merkez Bankası, yakın zamana görecek şekilde ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımına şiddetle karşı çıkıyordu. Ancak banka, Rusya ve Ukrayna arasında şubat zamaninda işe koyulyan şiddetli gerilimin ardından, yabancı ülkelerin uyguladırım en yeniuçlarını duyurusıyla yavaş yavaş tutumunu yumuşattı.

5 Eylül’de yapılan bir duyuruya göre, yapılan uzun röportajlarlerin ardından Merkez Bankası’nın uluslararası ticarette kripto kullanımını kabul etmeye hazır olabileceği belirtildi. Mişustin, İran’ın ithalat ödemeleri için kripto kullanımını onaylamasının ardından uluslararası ticarette kripto para birimlerinin kullanılmasından olumlu şekilde bahsetti.